Příhraniční obec, v níž se nachází množství nezaměstnaných, se rozhodla využít nabídky Úřadu práce v Domažlicích a rozhodla se je využít v rámci veřejné služby pro své zvelebení. Zaměstnává přes sezonu kolem desítky lidí.

„Máme poměrně rozlehlý katastr, který se musí udržovat. Konkrétně se jedná nejen o Nemanice, ale také o Nemaničky, Lískovou, Novosedly a všechny tři Hutě – Novosedelskou, Novou a Starou – k tomu ještě máme zaniklé obce Lučinu a Mýtnici, takže práce se pro ně vždy najde, " říká starosta Nemanic Ivan Bartošek s tím, že se jedná zejména o údržbu veřejné zeleně.

A té je v katastru obce, který má rozlohu 3837 ha, poměrně dost. Sice 69 % plochy obce zabírají lesy a zemědělská půda je na 22,2 % plochy, z níž největší část zaujímají louky a pastviny.

„To, co posekají naši obecní zaměstnanci, oni shrabou a uklidí," doplňuje starosta.

V Nemanicích se kupodivu nesetkali s tím, že by lidé vzatí z úřadu práce dělat nechtěli.

„Co se týče jejich pracovního nasazení, není s nimi problém. Uklízí také kolem kontejnerů, odvážejí a třídí odpadky. Momentálně už tráva tolik neroste, proto je využíváme na úklid u objektu, jejíž jsme dostali od ministerstva vnitra. Zhruba se jedná o sedm chlapů a tři čtyři ženy, zatím jsem s nimi byl spokojený," dodává Bartošek.

Má nějaký recept na to, jak s dlouhodobě nezaměstnanými jednat, aby se obci vůbec ´vyplatili´ a nemuseli je do práce honit?

„Recept? Řekl bych, že je jednoduchý: vše se jim pořádně vysvětlí. A pokud by náhodou nechtěli dělat, tak bychom se s nimi rychle rozloučili. Budeme je využívat do té doby, dokud pro ně budeme mít práci," odpovídá starosta.

Podle ředitele Úřadu práce v Domažlicích využívají veřejnou službu obce poměrně slušně. „Malé obce jako Nemanice mívají jednoho či dva lidi, města jako Domažlice, Kdyně či Holýšov samozřejmě více. Dá se říci, že je ochota ze strany měst a obcí s naším úřadem spolupracovat," říká Zdeněk Písařík.