Turecko, přístavní město Izmir, opěrný bod převaděčů, kteří organizují přepravu syrských uprchlíků přes moře do nepříliš vzdáleného Řecka.

Boss jednoho z převaděčských gangů v doprovodu dvou bodyguardů přichází ke dvěma ustrašeným 'naháněčům', jejichž úkolem je sehnat do každého člunu přibližně padesát uprchlíků. Těmto dvěma nešťastníkům se zcela zřejmě plnění úkolu nedaří.

„Jestli jich do večera nebude padesát, tak se my dva už nemusíme vidět," řekne výhružně jednomu z ustrašených poskoků a poté obrací hlavu k jednomu z bodyguardů skrývajících svoji tvář za černými brýlemi.„On z tebe udělá rohožku a já po ní budu šlapat," dodá hlasem nepřipouštějícím odpor.

Tak vypadá jedna ze scén divadelního představení Nekonečná cesta, jež je výsledkem nejnovějšího společného projektu Gymnázia J. Š. Baara v Domažlicích a Gymnázia Wernera von Siemense v německém Regensburgu. Kromě češtiny a němčiny zazněla v tomto představení také angličtina. Námět je velmi aktuální a týká se uprchlické krize. Základem scénáře je cesta typického uprchlíka z válčící Sýrie do Německa, ale objeví se v něm i vystoupení dalších postav, které reprezentují mimo jiné také názory lidí vyjadřujících obavy z přílivu velkého množství lidí cizí kultury a nejasné identity.

Z české i bavorské strany v představení účinkovalo po osmi žácích, scénář vychází z reality z tiskového, internetového a televizního zpravodajství, ale také z interview s lidmi vyjadřujícími své názory na uprchlickou krizi. Tento divadelní projekt byl v minulých dnech prezentován celkem třikrát. V Domažlicích i v Regensburgu se uskutečnila školní představení, v Regensburgu navíc ještě jedno večerní určené pro veřejnost.

Na školní představení v Siemensově gymnáziu v Regensburgu navázalo ještě setkání s žáky dvou tamějších tříd zaměřených na integraci dětí cizinců, z nichž mnozí také přišli do Německa jako uprchlíci, někteří dokonce sami absolvovali plavbu ve člunu z Turecka do Řecka a pak další cestu přes celý Balkán. Na představení bavorských a domažlických gymnazistů ocenili v první řadě to, že opravdu vychází z reality.

Jan Pek