„Čekala jsem u lékařky s vnukem tři hodiny a pak ještě další dvě hodiny na ušním, protože měl zánět středního ucha. Malý dokonce v ordinaci usnul. Lékařka přednostně brala kojence s vysokými teplotami, takže jsme museli čekat,“ popisuje situaci v čekárnách babička pětiletého Lukáše. Největší strach měla z infekce, kterou by mohl její vnuk nakazit i okolí, protože měl průjmy a zvracel. „Doktorka ale měla plnou dokonce i izolaci, takže jsme čekali s ostatními dětmi pohromadě,“ uvádí babička.

Napilno má i dětská praktická lékařka z Plzně Alena Šebková. „V pondělí jsem měla šedesát nově nemocných pacientů. Nejvíce případů je asi laryngitidy,“ uvádí Šebková. Laryngitida je bakteriální zánět hrtanu. Závažné onemocnění může dokonce v některých vážných případech způsobit smrt pacienta. Akutní stav, který může napáchat velké škody na zdraví, ba dokonce ohrozit i život, se týká převážně dětí do tří let. Čím je dítě mladší, tím závažnější může být průběh onemocnění. Laryngitida vyžaduje včasnou lékařskou péči a nezřídka končí i nemocničním ošetřením.

„Pozná se podle dunivého kašle, takzvaného štěkotu a sípavého dýchání. Děti často nemívají při laryngitidě vysoké teploty, popřípadě jim teplota vyletí nahoru a pak rychle klesne. Mezi nejčastějšími pacienty jsou v těchto dnech děti v předškolním věku a pak školáci,“ říká Šebková.

Dětí v mateřských školách nyní kvůli nemocem značně ubylo. „Ve třídě předškoláků, kam chodí moje pětiletá dcera, je jich teď hrozně málo. Dvě třetiny dětí jsou nemocné, dokonce jsem se bála, aby nakonec školku nezavřeli, nevím, kam bych Terezu dala,“ obává se 33letá Lucie z Plzně. Školka se sice zavírat nebude, starosti ale mamince zůstávají. „Malá už taky začala kašlat, jestli bude mít teplotu, budu muset shánět na dopoledne hlídání. U nás v zaměstnání je to teď s prací dost nahnuté a zůstat s dítětem 14 dní doma by v podstatě znamenalo podepsat si výpověď,“ vysvětluje mladá žena.

Nemoci trápí v současnosti i dospělé. Ti je ale často kvůli strachu o práci přecházejí a pomoc hledají u lékárníků. „Paraleny prodáváme jako na běžícím pásu, stejně jako kapky do nosu. Často požadovaným zbožím jsou i léčiva na desinfekci krku. Je to ale už druhá vlna viróz, ta první nastala při prvním ochlazení,“ uvádí Jitka Racková z lékárny Pharmaland v Tylově ulici.