Mezi unikátními osmačtyřiceti exponáty v kolovečském Muzeu techniky a řemesel najdete i Francisovu vodní turbínu z roku 1937.

Tento vzácný třítunový kousek pochází z mlýna Kacerna, který stojí v Bukové u Merklína.

„Francisova vodní turbína je nejtěžším exponátem v našem muzeu. Na její přepravu a umístění jsme museli použít těžkou techniku,“ uvedl majitel kolovečského muzea Martin Volf.

Samotná přeprava třítunového kolosu nebyla tím největším oříškem.

„Vyprostili jsme ji pomocí válečkové metody. Do Kolovče jsme ji převezli na nákladním autě. Horší bylo její umístění ve venkovní expozici, která se nachází uprostřed muzejních budov,“ popisuje celkem nebezpečnou akci Volf a pokračuje: „Museli jsme zjednat velký jeřáb, který turbínu nesl přes střechu muzea a přes ostatní expozice. Samozřejmě, že šlo o poměrně riskantní akci, ale neměli jsme jinou možnost a důležité je, že všechno dobře dopadlo,“ říká Volf.

Třítunového drobečka věnoval muzeu majitel mlýna Kacerna.

„Než jsme se k turbíně dostali, stačili ji ´ošetřit´ sběrači železa. Museli jsme nejdříve sehnat chybějící části. Zrenovovali jsme ji po dvou letech letos na jaře. Šlo to velice dobře. Je to jednoduchý odlitek vyrobený z vysoce kvalitního materiálu,“ dodává Martin Volf.