Je jediným v České republice, těší se obrovskému zájmu nejen návštěvníků, ale také médií a je zapsáno v Guinnessově knize rekordů.

S nápadem vytvořit muzeum vah, jehož budova je také jedním s exponátů, přišel křenovský občan Štefan Zmarsly.

„Sedělo se v hospodě a přemýšlelo, co by se s vážním domkem, který naši obec hyzdil, dalo dělat. Štefan přišel s nápadem udělat z něj muzeum vah,“ říká křenovský starosta Vladimír Bufka s tím, že Štefan Zmarsly, který se do Křenov přistěhoval v devadesátých letech, zcela změnil a o devadesát provent pozvedl kulturní život v obci.

„Má výborné a hlavně čerstvé nápady. Na jeho popud jsme zde pořádali například slavnosti studní. V každé chalupě si ozdobili studnu a pak se hodnotilo, kdo má nejhezčí,“ dodal Bufka.


Spolutvůrcem minimuzea je Jan Houdek.

„Když jsme se rozhodli opravit funkční váhu na patnáct tun a uvnitř vybudovat muzeum vah, vsadili jsme na to, že každý z místních lidí něco najde na půdě. Sešlo se nám kolem dvaceti exponátů a díky publicitě přibývaly další. Některé nám docházely i poštou,“ vysvětluje Houdek.

V současné době je v muzeu sedmačtyřicet vah z deseti států. Kromě Čech zde najdeme kousky například ze Švédska, Německa, Rakouska, Švýcarska, Holandska, Maďarska, ale i USA.


K vidění jsou obchodní váhy se závažími z první republiky, váhy nádražní, lékárnické, kojenecké, váhy na mléko či poštovní na dopisy.
„Máme tu také váhu na ryby z Ruska a nejnovějším exponátem je váha na opium z Barmy,“ dodává Houdek.


Otec muzea, Štefan Zmarsly byl při oslavě pověřen úkolem odměnit všechny, kdo se o muzeum celých pět let starají.

Každý dostal to, co má nejraději, ať už to byla čokoláda, lahev rumu, vína či poukázka na pět piv. Sám obdržel od místních netradiční dárek, a to dort ve tvaru křenovského minimuzea.

Po oficiální části oslavy vystoupila hudební skupina Centrál, své umění předvedl kouzelník a nechybělo ani vystoupení fakíra. Oslavu zakončil velký ohňostroj.