Dvanáct borců se v sobotu odpoledne potilo v Peci pod Čerchovem při boji o titul nejlepšího dřevorubce.

Stalo se tak v rámci jubilejních desátých Dřevorubeckých slavností, které v Peci probíhaly od pátku do pondělí.

Soutěžící museli v co nejkratším čase předvést svou zručnost při sestavovaní motorové pily, odřezávat koláče dřeva a odstraňovat větve z klád, pokácet strom tak, aby padl co nejpřesněji do určeného prostoru, chopit se i ruční pily a sekery a mnoho dalšího.
Pohár a titul nejlepšího dřevorubce zůstaly letos domácím – vítězem dovednostní soutěže dřevorubců O pohár LST se totiž stal Zbyněk Weninger z Pece.

Kromě dřevorubeckého klání se pak v neděli konala neméně zajímavá Podčerchovská rozporka – soutěž tažných koní v přibližování dřeva na překážkové dráze. V té v kategorii párů koní zvítězil Miloslav Kotal, v kategorii s jedním koněm pak Petr Procházka starší.

Na Dřevorubeckých slavnostech nechyběla hudba, stánky, atrakce, dobré jídlo a pití. I letos připravili pořadatelé slavnostní výpal milíře na dřevěné uhlí.

„Milíř se nám ale letos bohužel nepovedl, explodoval tři hodiny po zapálení a museli jsme ho proto rozebrat," vysvětlil starosta Pece pod Čerchovem Jan Riederer. „To se prostě někdy stává," dodal s tím, že ani návštěvníků letos nebylo kvůli horkému počasí tolik.