Horké počasí posledních dní nutí většinu lidí přemýšlet, jak následky tropického vedra co nejvíce eliminovat.

V rodinných domech i panelácích teploměry ukazují rekordní hodnoty.

Zchlazení u přírodních koupališť nepomáhá, i tam už teploty vody dosahují hodnot známých od jižních moří.

„Teplota vody v přírodním koupališti Babylon se pohybuje okolo 25 °C. Výborně dopadly i testy kvality vody,“ shrnul ředitel domažlického plaveckého bazénu Jiří Houška, pod kterého provoz známé plovárny spadá.

Zajímavé výsledky přinesl náš experiment, při kterém jsme během celého dne zkoumali teploty v několika typech obydlí.

Nejpříjemnější klima bylo zaznamenáno ve více než sto let starém rodinném domě.

„Zatímco v naší novostavbě jsme ráno naměřili 27,1 °C, v domě manželovy maminky, který stojí jen o sto metrů dál jsme zaznamenali 23,6°C,“ uvedla Eva Gožďálová z Draženova.

Příčinou významného rozdílu je použitý stavební materiál.

Zatímco starý dům má stěny z cihel a kamenů, které dobře drží chlad, nově postavené obydlí je dobře izolované, a tak zadržuje naakumulované teplo.

Nejhůře jsou na tom lidé v panelových domech na sídlištích.

„V šest hodin ráno jsme při venkovní teplotě 22 °C naměřili v našem bytě, který je v nejvyšším patře 25°C. Odpoledne se venkovní teplota vyšplhala o šest stupňů výš a uvnitř jsme měli 32°C a večer jsme usínali při 28°C. Spát se v takové horku nedá a bez ventilátoru bychom to asi nevydrželi,“ říkají manželé ze sídliště 17. listopadu v Domažlicích.

Zajímavé hodnoty byly naměřeny i v bytech starých domů na domažlickém náměstí, kde by se dalo čekat, že bude chladněji.

„V devět hodin ráno máme v severní místnosti 26 °C, v poledne o dva stupně více a večer jsme naměřili 29 °C. Jsme oba kardiaci a abychom tato vedra, před kterými se už není kam schovat ,přečkali ve zdraví, koupili jsme si ventilátory,“ říkají manželé Plíškovi.

Dobrovolní hasiči z Domažlic se rozhodli proti vedrům, která v současné době trápí celé město, nasadit hasičskou techniku.

Ve středu vyrazili na náměstí Míru, aby vodou trochu zchladili rozpálenou dlažbu.

„Projeli a pokropili náměstí Míru a ulici Msgre. B. Staška,“ uvedl hlavní strojník domažlických hasičů Petr Svoboda s tím, že jezdí kropit náměstí každý rok, pokud se rtuť teploměru vyšplhá tak vysoko jako nyní. „Starosta města Miroslav Mach nás požádal, tak jsme vyjeli. Pokropili jsme náměstí celkem čtyřikrát,“ dodal.

Ve čtvrtek nebylo díky nočnímu dešti kropení náměstí nutné, hasiči ale říkají, že jakmile vedra opět udeří, jsou připraveni znovu vyrazit.

„Myslím, že si to ještě párkrát zopákneme,“ dodal závěrem Svoboda.

Kvůli vedrům upravili pracovní dobu i mnohé firmy.

Zaměstnanci domažlického Eurotepla přijali nábídku šéfů a do práce denně nastupují už v půl čtvrté ráno.

„Nabídli jsme našim zaměstnancům tuto změnu, neboť při jejich pracovní náplni což je sváření, musí pracovat ve svářečském oblečení, které je zcela neprodyšné, ale opravdu nezbytné. Během dopoledne se střecha haly rozpálí a v dílně je vysoká teplota. Změnou pracovní doby, která potrvá v době vysokých teplot, jsme chtěli předejít zdravotním problémům, které by se mohly z horka u zaměstnanců projevit,“ řekl spolumajitel firmy Václav Forst.

Veder se nezbavíme ani v nejbližších dnech.

Podle meteorologů se budou i nadále denní teploty pohybovat nad třiceti stupni Celsia a noční kolem ´dvacítky´.

„V těchto teplotách je nutné dodržovat pitný režim, což jsou minimálně dva litry tekutin, jako je voda, ovocné šťávy nebo chlazené čaje. Pokud je to možné, vyhýbejte se velké fyzické zátěži, pobytu na přímém slunci. Velký pozor je třeba dávat na alkohol,“ říká lékařka Sylvia Ghattasová.