Věřící se sešli na louce na Čerchově, kde se zúčastnili mše svaté, která byla vedena v češtině i němčině. Právě vikář Peter Fořt byl letošním hlavním celebrantem. Kázal s nadhledem a vtipem, že se mu dokonce několikrát povedlo poutníky rozesmát. Společně s ním vedli mši vikář Emil Soukup z Plzně a řada dalších duchovních.

Letošní mše se zúčastnil i starosta partnerského města Furth im Wald Sandro Bauer, který na Čerchov přijel na elektrokole. Za bavorskou stranu se tam objevil i farář Wolfgang Häupl z Waldmünchenu.

Někteří poutníci pojali mši i jako turistický výlet. Mnozí si za cestu zvolili turistické stezky z bavorské i české strany na Čerchov. Někteří přijeli na kole. Tato možnost existovala i z Gibachtu, kde se návštěvníci mohli připojit k turistické skupině pod vedením Franze Thurnera. Skupina měla více než 40 členů.

To, že se sešlo na Čerchově tolik lidí z obou zemí, nazval Fořt symbolem usmíření a jednoty. „Já sám také pocházím z pohraniční oblasti. Můžeme děkovat bohu, že tyto hranice už neexistují. Všechny národy se staly jedním. Hranice můžeme mít jen v sobě,“ řekl Fořt s tím, že to, co v minulosti nebylo normální, dnes je. „A to, co tehdy normální bylo, dnes není. Dnešní svět se změnil, ale my bychom se měnit neměli,“ pokračoval.

Po bohoslužbě pozval farář Ivan Pavlíček všechny na kávu a zákusek na klenečskou faru.

(kůt, reit)