Trhovci se chtějí se vrátit zpět na horní část náměstí.

Starost o svoji obživu mají prodejci, kteří každou středu míří na domažlické náměstí. Kvůli pracím v Husově ulici byly jejich stánky a přívěsy odkázány do konce srpna na dolní část náměstí, poté byla platnost tohoto nařízení prodloužena do konce roku.

„Celkem petici podepsalo českých 27 prodejců. Nejprve ji podepsali i dva Vietnamci, ale pak si to rozmysleli a nechali se vyškrtnout. Myslím si, že o tom diskutovali a dostali obavy. Pro ně je to asi střet s úřadem, ze kterého mají obavy,“ uvedl Deníku zástupce tříčlenného petičního výboru Zdeněk Huspek z Loučimi, který ve středu odpoledne předal petici spolu s podpisovým archem na podatelnu domažlické radnice.

Deník zjišťoval podrobnosti přímo u trhovců.

„Nahoře je to hezčí, rovnější. Lidi mi častokrát říkají, že trhy nejsou. Z horní části od Alberta není vidět, že tu stánky máme,“ říká prodejce kosmetiky Karla Fišerová z Domažlic a dodává, že jí osobně klesly na dolním náměstí tržby nejméně o třetinu .

Už za minulého režimu jezdili na domažlické náměstí Melišovi z Dobřan.

„Dnes zaplatím 400 za stánek. Něco musíme počítat na pohonné hmoty a prodáváme o hodně méně než na horním náměstí. Manželka doma šije, to, co tu prodáme, nám nepřinese navíc ani korunu, když započteme všechny náklady,“ říká prodejce čepic a klobouků, proč manželka, na niž je firma napsána, petici podepsala.

Dodal, že když po nich v ´84. roce chtěl tehdejší šéf radnice padesátikorunu za stánek, ještě se jim omlouval. „Byli rádi, že jsme vůbec přijeli.“

„Já vám k tomu nic neřeknu. Petici jsem nepodepsal, protože si myslím, že to k ničemu není,“ uvedl další oslovený stánkař.

Prodejci, kteří petici podepsali, si stěžují na pokles tržeb po přestěhování z horní části náměstí řádově o 30 až 60 procent.

„Prodávám teď o 60 % míň. Líbilo by se vám, kdyby vám někdo takhle sáhl na výplatu? Dopad krize to není. Jezdím ještě do Kdyně, kde platím míň a prodávám víc. Jezdím i do Blatné, Klatov a Nýrska. Tam tržby neklesly jako tady po přestěhování,“ srovnává Jiří Kupka z Velhartic, který griluje kuřata.

„U mě je to o 40 % méně. Připadá mi to, jako by někdo nechtěl trhy. Nemyslím si, že by se projevila krize. Jezdím do Klatov a Nýrska, kde prodávám stále stejně. Proto dávám důvod poklesu prodeje tomu, že jsme někde jinde. Chápali jsme, že se silnice pod náměstím musí opravit, ale trvá to dlouho. Snažíme se uživit, nechodíme na úřady pro podporu. Pamatuji si, že tu bývalo kolem 150 stánků. A kolik jich je teď? Tak čtyřicet, což je pro město slušný příjem. To peníze nepotřebují?“ argumentuje prodejce ryb František Vavák z Janovic nad Úhlavou.

Podobně, jako tito trhovci, nám odpovídala řada jejich kolegů. Pouze vyjádření vietnamských stánkařů se nepodařilo získat.

„Petice byla přijata na podatelně našeho městského úřadu. Bude přezkoumáno, zda má všechny náležitosti, a pokud ano, bude s ní naloženo podle platného zákona. Rada města prodloužila konání trhů na dolním náměstí právě kvůli opravě Husovy ulice, která zatím není dokončená,“ vyjádřil se Deníku místostarosta Domažlic Pavel Wolf.

Na trhu jsme potkali také kupující, jimž přesunutí na dolní náměstí nevadí. „Kdo si bude chtít na trzích něco koupit, tak si sem dojde. Neřekl bych, že přestěhování v rámci náměstí má takový vliv na prodej,“ divil se Domažličan Stanislav Kitzberger.

Prodejci tvrdí, že kupujících chodí podstatně méně než v době, kdy se trhy konaly na horní, širší části náměstí. V žádném případě si nemyslí, že odliv zákazníků má na svědomí světová krize.

Text petice najdete ve fotogalerii.