Přes dvacet českých a německých obcí kolem hraničního přechodu Všeruby-Eschlkam na Domažlicku bije na poplach.

Rostoucí mezinárodní kamionová doprava a obavy ze situace po zavedení placení mýta na silnicích první třídy je dohnaly k založení Česko-německé občanské iniciativy proti mezinárodní kamionové dopravě.

„Myšlenka na založení Občanské iniciativy neuzrála přes noc. Ve Všerubech a Eschlkamu bojujeme proti kamionové dopravě už řadu let. Petici jsme podepisovali už v roce 2011 a v roce 2013 se k nám připojila i obec Prapořiště,“ řekl starosta Všerub Václav Bernard.

Obavy a strach o budoucnost vzrostl s nařízením vlády, které určilo silnice I/20 z Českých Budějovic do Plzně a I/26 z Plzně na Folmavu pro zavedení placení mýta od 1. 1. 2020. Toto sdělení vyděsilo i Plzeňský kraj. „Když jsme se dozvěděli, že mají být zpoplatněny tyto silnice, bylo nám okamžitě jasné, že kamiony budou jezdit jinudy,“ řekl při pondělním založení občanské iniciativy náměstek hejtmana Pavel Čížek. „Opakovaně jsme žádali, aby bylo nulové mýto. V případě, že by to nešlo, navrhovali jsme nejzazší variantu zpoplatnění i ostatních silnic I/27 a I/22, a to od Horažďovic až po Domažlice,“ pokračoval Čížek.

Ministerstvo má ale jasno a informovalo Plzeňský kraj, že mýto od 1. 1. 2020 zavede. Až při případných komplikacích se bude jednat o dalším možném zpoplatnění, ovšem až za rok. „Nevím, co budeme ten rok dělat. Takových shro-máždění, jako tady ve Všerubech, bude vznikat mnohem více. Zatím můžeme jen opravovat silnice zatížené kamionovou dopravou tam, kde to jde. Jako například zde ve Všerubech,“ uzavřel Čížek.