Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nebezpečná křížení na Domažlicku

Domažlicko /FOTOGALERIE/ - Na území regionu existuje na 120 míst, kde se železnice kříží se silnicí či cestou. Řada přejezdů je navíc nepřehledná.

31.7.2015
SDÍLEJ:

Přejezd silnice Trhanov-Pec. Tento střet s vlakem se štěstím přestála řidička i tři spolujezdci. Červené skvrny na čelním skle auta tehdy vypadaly hrůzostrašně, byly to však jen jahody, které osádka předtím natrhala.Foto: Deník/Milena Cibulková

Ani náš region nebyl v minulosti ušetřen karambolů, jež způsobil střet vlaku a motorového vozidla na železničním přejezdu.

Železniční přejezdy

V našem regionu je na 120 míst, kde se koleje kříží se silnicí nebo cestou.

Necelé čtyři desítky, přesně 36 přejezdů, je evidováno na trase od Holýšova ke státní hranici v České Kubici.

Trať mezi Staňkovem a Poběžovicemi vykazuje čtyřiadvacet takových míst, úsek mezi Pocinovicemi a Domažlicemi pak šestnáct. Vůbec nejvíce železničních přejezdů je dle nejnovější evidence SDŽC k 27. červenci tohoto roku na trati mezi Havlovicemi a Bělou nad Radbuzou.

Nehody

V uplynulých letech se na přejezdech v našem regionu staly desítky vážných či méně vážných nehod.

Poslední ze střetů s vlakem se stal 10. července večer.

„Na účelové komunikaci v obci Nahošice na chráněném železničním přejezdu nerespektoval 55letý řidič malotraktoru značky Vari červené střídavě přerušované světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení doplněné zvukem zvonku. Vjel na železniční přejezd v době, kdy tudy jel osobní vlak z železniční stanice Blížejov do stanice Milavče, a došlo ke střetu," uvedla k nehodě způsobené pochybením motoristy policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Tento motorista měl obrovské štěstí, po nehodě odešel po svých. Když u něj byla posléze provedena dechová zkouška, nadýchal 1,79 a po chvíli dokonce 1,81 promile alkoholu a uvedl, že alkoholické nápoje požil až po nehodě.

Častým místem střetů motorových vozidel s vlakem je železniční přejezd na Hadrovci, další kolizní místo se nachází za Svržnem ve směru na Bělou nad Radbuzou.

Policistům při vyšetřování tohoto typu nehod nezbývá než konstatovat pochybení řidičů, kteří se svými vozidly trať křižovali.

Strojvůdci mají jasno

Z pohledu lidí řídících vlaky, bývá vina jednoznačně na těch, kteří jedou po silnici křižující trať.

„Bohužel řada lidí sedících za volantem vůbec nedodržuje předpisy. Pokud vezmu nechráněné přejezdy s křížem, tam je to nejhorší," říká námi oslovený strojvedoucí.

Které jsou nejnebezpečnější

Od mužů řídících vlaky jsme se pokoušeli zjistit, který z přejezdů v našem regionu považují za nejnebezpečnější.

„Nejnebezpečnější? To jsou všechny! Na Hadrovci je sice přejezd chráněný světelnou signalizací, ale stejně tam už ke střetům došlo. Pokud vezmu ty další, nebezpečný je přejezd v Postřekově, další dva v Trhanově, kde trať protíná silnice na Chodov. Je tam sice pro řidiče ´stopka´, ale řada aut – podobně jako je tomu i v Postřekově – před těmito přejezdy nezastaví. Stalo se mi, že mi před vlak vjelo auto i v Klenčí, přestože je tamní přejezd opatřen světly. A mohl bych dále jako problematický jmenovat například i Nový Kramolín a další přejezdy. Věřte mi, že opravdu může být problém všude, kde se kříží silnice se železnicí a je větší provoz," odpověděl Deníku strojvedoucí, ale nepřál si být jmenován.

Podobný názor má i jeho kolega. „Na trase mezi Bělou a Staňkovem je asi nejhorší ten mezi Meclovem a Srby. Pak nejsou ´pěkné´ přejezdy za Svržnem ve směru na Bělou, oba jsou totiž nepřehledné," říká muž, který prožil jako mašinfíra více než tři desítky let s tím, že kde je na přejezdech světelná signalizace, cítí se o něco málo bezpečněji.

Lze se vůbec připravit na možná úskalí, nebo se jim na přejezdech vyhnout?

„Určitě! Musím přiznat, že postupem let jsem začal jezdit pomaleji než ve svých začátcích. Tam, kde mám jet 30 km/h. a je to tam nepřehledné, raději snižuji rychlost na polovic. Sám o sobě, protože se mám rád, nechci dopadnout jako někteří mí kolegové. Naštěstí tady na lokálkách nejezdíme tak rychle jako s pendolinem, tam prostě fíra rychle jet musí. Je mi moc líto kolegy, který bohužel doplatil na nekázeň polského řidiče," říká letitý strojvůdce, který se sám střetu s motorovými vozidly na přejezdech v počátcích své profesní kariéry bohužel nevyhnul: „Mnohem lépe jsou na tom kolegové v SRN, kde mají až na pár výjimek mimoúrovňové křížení. To je ale hlavně o penězích."

Vůbec nejnebezpečnější pak je podle strojvedoucích situace, kdy na přejezdu zabezpečeném přejezdovým světelným zabezpečovacím zařízením svítí červená příliš dlouho. Řidiči z toho někdy vyvozují, že má zařízení poruchu, nedočkavci mohou vjet na přejezd a neštěstí je hotové.

Jak jezdit přes přejezdy

Ne všichni řidiči při jízdě přes koleje dodržují to, co by měli. Pokud by tomu tak bylo, nehody na přejezdech by byly minulostí.

Jede-li řidič přes přejezd bez závor opatřený světelnou signalizací, měl by přejíždět koleje maximální rychlostí 50 kilometrů v hodině. Pokud na takovém přejezdu světelná signalizace nesvítí, musí motorista snížit rychlost svého vozidla na 30 km/h. Stejná rychlost je dopravními předpisy vyžadována při přejíždění nijak nechráněné železniční tratě, jež je označená pouze výstražným křížem.

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
31.7.2015
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mladík řídil bez řidičáku

Ilustrační foto.

Opilec tankoval ve Vránově bez placení

Planý poplach v domažlické pobočce České spořitelny

Domažlice – V úterý odpoledne zasahovali domažličtí hasiči v budově České spořitelny v ulici Msgre B. Staška.

VÍME PRVNÍ

Opět žhář. V Poběžovicích hořelo další auto

Poběžovice – Ve středu ráno mezi 5.15 a 5.40 hod. neznámý pachatel úmyslně zapálil dodávku Fiat Ducato na volně přístupném prostoru v Poběžovicích nedaleko místní školy. Podle informací Deníku se na místě našel hadr se zbytky zápalné látky. Vůz má patřit romskému majiteli.

Bělští si v Kolkovně užili jubilejní Country večer

Bělá nad Radbuzou – Posezení při country muzice je v Bělé poměrně častý způsob zábavy.

Před 90 lety zemřel lékař Josef Thomayer

Trhanov – Právě dnes, ve středu 18. října si připomínáme 90. výročí úmrtí lékaře, spisovatele a vysokoškolského pedagoga, trhanovského rodáka MUDr. Josefa Thomayera.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení