„Svojí tradicí zasahuje až do 70. let, kdy ji začal pořádat Aeroklub Staňkov, přesněji místní paraodbor. Po ukončení činnosti parašutistů ve Staňkově nastala dlouhá odmlka i v pořádání této soutěže," popsal předseda staňkovského aeroklubu Lubomír Oulík.

Před šesti lety Aeroklub Plzeň Bory navázal na již skoro zapomenutou tradici a byl uspořádán devátý ročník této soutěže. Loni pak po pěti letech Aeroklub Plzeň Bory ve spolupráci s Aeroklubem Staňkov uspořádal ročník desátý a letos znovu přichází s touto soutěží, která je populární nejen u závodníků z celé republiky, ale i ze zahraničí.

„Soutěž je vzhledem k umístění určená nejen zkušeným a ostříleným závodníkům, ale také zejména začínajícím vyznavačům této 'královské' disciplíny," tvrdí Oulík a vysvětluje, že přesnost přistání je snad nejstarší parašutistickou disciplínou.

Parašutisté vyskakují z letadla ve výšce nejčastěji 1000 metrů nad terénem ve čtyřčlenných družstvech. Vrchlíky svých padáků otevírají odstupňovaně tak, aby si již v této fázi připravili pořadí pro přistání a následně jeden po druhém přistávali v přibližně desetivteřinových intervalech.

Cílem parašutisty je prvním dotekem země trefit takzvanou „nulu" neboli bod o průměru 2 cm, či se cíli maximálně přiblížit. Měření se provádí do vzdálenosti 16 cm elektronicky, ve větší vzdálenosti ručně.

„Tato disciplína je pro diváky velmi přitažlivá, neboť mohou sledovat přistání soutěžících z bezprostřední blízkosti spolu s kulisou letištního dění, výskoku parašutistů, otevírání barevně pestrých padáků a podobně. Pestrost barev na obloze obdivují většinou nejmladší příznivci tohoto sportu," podotkl na závěr Oulík.