Základní škola Komenského 17 v Domažlicích patřila mezi školy, které se včera zapojily do stávky. Názory však nebyly jednotné. „Do stávky se zapojilo 12 lidí, což je asi pětina ze všech učitelů“ uvedl zástupce ředitele Stanislav Tauer. Většina stávkujících byla z prvního stupně.

Přestože někteří učitelé chyběli, výuka omezena nebyla. „Ve třídách, kam stávkující nedorazili, jsme zabezpečili výuku asistentkami nebo klasickým suplováním učitelů, kteří mají v těch hodinách volno,“ vysvětlil Tauer.

Z Vyšší odborné školy, Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy (VOŠ, OA a SZŠ) v Domažlicích se zapojilo do stávky 21 učitelůz celkových 56. Výuka zde probíhala, ale musela být omezena. „Škola zavřená nebyla. Výuka však byla omezena na tři vyučovaní hodiny. Domov mládeže a školní jídelna fungovaly bez omezení,“ řekla Deníku ředitelka školy Věra Prantlová.

NEJEDNOTNÉ NÁZORY

Pedagogové ZŠ Komenského 17 se do poslední chvíle rozhodovali, zda se do stávky zapojí, či nikoliv. „Názory jsou zde roztříštěné,“ uvedl ředitel školy Ivan Rybár.

„Stávka je postavená na věci, se kterou se osobně neztotožňuji. Jde o ta dvě procenta, která mají přejít z nárokových složek do nenárokových. Myslím si, že i když je to ve školství někdy těžké, kvalita práce kantorů by se měla rozlišovat. Jestliže dělají něco navíc, měli by být lépe odměněni,“ míní Tauer.

Na VOŠ, OA a SZŠ se stávkovalo i z jiných důvodů. Stávkujícím z této školy vadí neustále narůstající administrativa, která je často upřednostňována před kvalitní výukou a také nesouhlasí se současným pojetím inkluze. Hlavním cílem protestu tedy nebylo jen přesunutí dvou procent z nadtarifní složky do tarifu, ale zejména změna současného alibistického způsobu řešení problémů.

Do stávky se zapojila také Základní škola v Horšovském Týně. Tam však výuka vůbec neprobíhala. Zrušená byla i činnost družiny.

Základní škola Msgre. B. Staška v Domažlicích sice stávku podpořila, ale nezapojila se do ní. Zaměstnanci této školy nesouhlasí s postupem vlády při dlouhodobém řešení financování sektoru školství. Nechtěli však komplikovat situaci rodičům, kterých se tyto problémy netýkají. Na dálku vyjádřili podporu a uznání kolegům, kteří se stávky aktivně účastnili, volbou černého oblečení.

Ilustrační foto.
Nevešel se s přívěsem pod viadukt, poškodil i auto za sebou