„Využili jsme pozvání podnikatele v cestovním ruchu Hartmutha Wolffa. V únoru na výroční schůzi spolku nám nabídl návštěvu Řezna s tím, že zajistí průvodce po tomto historickém městě a také oběd v knížecí restauraci Thurn–Taxisů,“ uvedl k důvodu návštěvy český místopředseda spolku Vlastimil Konrády.

Necelé tři desítky účastníků výletu tak v Domažlicích nastoupily do vlaku, který je dovezl až do Řezna.

„Řada z nás jezdí hlavně autem, takže jsme se rozhodli pro vlak, kterým ostatně mnozí nejeli řadu let. Navíc cesta vlakem je výhodná, zpáteční lístek pro dva dospělé a tři děti do 15 let vyjde na pouhých 325 korun. U nádraží se nás ujala průvodkyně Katerina Eberl, která nám přiblížila pamětihodnosti města,“ uvedl k výletu Ladislav Hofmeister.

Výletníci prošli historickým centrem Řezna a dozvěděli se řadu zajímavostí, zejména pak skutečností, které oba národy už v minulosti spojovaly. Viděli největší historické památky, průvodkyně je zavedla i před dům, kde kdysi bydlel u svého bratra Georga Joseph Ratzinger – papež Benedikt XVI. Mohli například obdivovat stavby, které se datují do doby románské.

A protože ke konci prohlídky je v ulicích zastihla průtrž mračen, kvitovali pak o to více posezení v útulné restauraci s chutným pohoštěním.

„Překvapilo mne, jak se číšník po našem příchodu ihned změnil v uklízeče a vodu, která z nás kapala, uklidil,“ uvedl překvapený účastník zájezdu.

Jediné, co všechny mrzelo, byla pracovní zaneprázdněnost muže, který je do Řezna pozval, pana Wolffa.

„Přišla nás pozdravit jeho dcera s manželem a dětmi, která se nám v restauraci věnovala. Alespoň jejím prostřednictvím jsme našemu hostiteli poděkovali,“ uvedli členové spolku, kterým polední menu moc chutnalo.