Jednou z nich byla také domažlická dolní brána. Návštěvníci mohli vystoupat až do nejvyšší části brány a užít si nevšední pohled na náměstí Míru.

Brána byla postavena současně s hradbami v 60. letech 13. století. Vyšší patra byla opravována v 15. a 16. století. Další velká rekonstrukce se pak uskutečnila v roce 1905. Návštěvníci viděli, kde se nacházel původní vchod do brány, a také místo, kde dříve byla mříž. „Ta přestala fungovat asi v 15. století a byl sem dodělán vchod nový,“ upozornil průvodce exkurzí Radek Čáni, jenž také ukazoval, které části jsou původní a které byly postupně přistavěny.

Na Horšovskotýnsku mohli lidé navštívit kostel sv.Anny na Vršíčku, kde podzemí kostela vyplňuje empírová hrobka, dále kostel sv. Víta, Václava a Vojtěcha, kde jsou v současnosti umístěny restaurované sochy z Křížové cesty, a také kapucínský klášter. Na náměstí Republiky si mohl každý vystoupat po 98 schodech na věž kostela sv. Petra a Pavla a prohlédnout si město a okolí z ptačí perspektivy.

Otevřená byla též zvonice na horní části náměstí, kde je umístěn mohutný zvon Osana z roku 1614 o obvodu 5,8 metrů a hmotnosti 3000 kilogramů.

Eva Kočková, Jaroslav Čedík