Druhá nejstarší míčovna v republice je v havarijním stavu. Renesanční unikát, který se nachází v areálu zámku v Horšovském Týně dlouhá léta chátral a nyní už je silně narušena jeho statika.

„V nejbližších dnech začne firma Vlček pracovat na statickém zajištění. Na další zásahy zatím nejsou peníze,“ vysvětlil místostarosta H. Týna Václav Mothejzík s tím, že město v dlouhodobějším plánu oprav počítá také s výměnou krytiny, případně drobnými opravami krovu.

„Celkové náklady na tento projekt se pohybují kolem 1,9 milionu korun,“ uvedla vedoucí odboru majetku a investic města Anna Jurečková a dodala, že na statiku je určena částka zhruba 315 tisíc korun. To je také zatím konečná suma, kterou může město do míčovny investovat.

Uvidíme po Novém roce, jak bude vypadat rozpočet. Jestli budou peníze i na střechu,“ poznamenal Mothejzík a pokračoval: „Statické zajištění se udělá pomocí táhel. Bývají to buď tyče nebo lana, v tomto případě se použijí nejspíš ocelová lana. Zdi míčovny se navrtají a skrz na skrz se v ní lana protáhnou a sešroubují. Budovu tak stáhnou. Lana v ní zůstanou natrvalo, budou ale vedena ve zdech, takže nijak neomezí případné budoucí využití památky.“

V přízemí míčovny byly ještě v pol. 90. let 20. století byty. Kvůli havarijnímu stavu objektu ale město obyvatele přestěhovalo a snažilo se míčovnu i sýpku zdarma převést do majetku státu, který je vlastníkem ostatních objektů areálu – zámku, parku s glorietem, kaplí a takzvaným Vdovským domem. Bez úspěchu. Neschopnost ministerstev financí a kultury odradila zástupce města natolik, že po letech čekání, kdy oba objekty ´vesele´ chátraly dál, svou nabídku stáhli.

Prázdná míčovna přitahovala i nevítanou pozornost. V březnu roku 2006 sem museli místní dobrovolní hasiči vyjíždět k požáru. V objektu míčovny objevili tři ohniska požáru. Škoda na už tak dost zchátralé národní památce naštěstí nevznikla. Jako příčina byl stanoven úmyslně založený požár.