Kolem padesátky lidí je na Domažlicku závislých na tvrdých drogách.

Alarmující je také stále se snižující věk uživatelů drog.

Nejsou výjimkou šestnáctiletí, ale s drogami experimentují už i třináctileté děti.

Nejen pro závislé na drogách, ale také pro jejich blízké, kteří potřebují radu či pomoc, jsou v Domažlicích k dispozici každý čtvrtek terénní pracovnice Centra protidrogové prevence a terapie z Plzně.

„Pracujeme s uživateli drog ve všech stadiích. Poskytujeme služby a poradenství nejen závislým, ale i abstinujícím, u kterých se vyskytne jakýkoliv problém. Oproti loňsku se na nás v mnohem větší míře obracejí o radu také rodiče či známí uživatelů,“ říká pracovnice terénního programu na Domažlicku Klára Šalomonová.

„Pokud rodiče zjistí, že jejich dítě užívá drogy, rádi jim poradíme, jak v takovém případě postupovat. Nejhorší jsou unáhlené reakce, jako křik, výčitky, výprask či nucení dítěte k okamžitému nástupu na léčení. Vztahy se většinou zkazí a potomek ztratí k rodičům důvěru,“ vysvětluje její kolegyně Klára Jirásková a dodává, že veškeré jejich služby jsou bezplatné a anonymní.

Terénní pracovnice pomáhají lidem závislým na drogách zprostředkovat vztah s normálním světem, a to přímo v jejich přirozeném prostředí, tedy v ulicích, parcích, klubech.

Dva streetworkeři přijíždějí do Domažlic každý čtvrtek.

Potkat je můžete na ulicích či parcích od 13 do 17 hodin.

Jejich úkolem je informovat o užívání drog, poradit o problémech se závislostí.

Pomohou zařídit léčbu, testy na HIV a žloutenku. Vymění, popřípadě seberou pohozený injekční materiál.

Jejich služby jsou bezplatné a zcela anonymní.

K dispozici jsou od podělí do pátku od 10 do 17 hodin na tel. čísle 724 969 028.