Marie Císlerová rozená Šindelářová z Luženic se ve středu 21. září dožila krásných 98 let.

Ačkoliv neměla v životě na růžích ustláno a mnohdy jí nebyl osud zrovna příznivě nakloněn, je to spokojená, veselá a společenská stařenka.
„Od svých deseti let jsem se starala o nemocnou maminku, která mně ve čtrnácti umřela, a od té doby jsem se starala o domácnost a pomáhala tatínkovi,” popisuje své dětství Marie Císlerová.

V jednadvaceti letech se vdala a s manželem vychovala čtyři děti. Dnes se těší z osmi vnoučat, šestnácti pravnoučat a jedné prapravnučky.
„Po válce jsme osídlili Bozdíž u Třebnic, kde jsme měli hospodu a malé hospodářství. Při zakládání JZD jsem nastoupila do práce a hospodu jsme museli pustit,” vzpomíná oslavenkyně.


V zemědělství pracovala až do důchodu, ale ani pak nezahálela a našla si práci v Domažlicích v jídelně Šumava, kde myla nádobí do svých osmasedmdesáti let.

„Do práce jsem jezdila autobusem, ale na zastávku jsem musela chodit dva kilometry pěšky za každého počasí. Když jsem v sedmdesáti ovdověla, žila jsem v Bozdíši jako jediná stálá obyvatelka, vždy jsem se těšila, až o víkendu přijedou chalupáři,” pokračuje Císlerová.
Po ztrátě manžela nadělil osud Marii Císlerové ještě další kruté rány. Pochovala dvě své děti, jednoho vnuka a letos v dubnu jí tragicky zahynul další syn.


„Když přijdete o děti, je to ta nejstrašnější věc, která může mámu potkat. Když si je ale pánbůh zavolá, musíme se s tím smířit,” říká stařenka.
Dnes žije Marie Císlerová u dcery ve Starém Klíčově.

„Nikdy jsem nebyla nemocná. Jen jednou, když mi bylo šestaosmdesát, jsem chvilku ležela v nemocnici. Ani dnes mě nic nebolí, proto se alespoň trošku snažím dceři pomoct, jak v domácnosti, tak na zahrádce.

A jaký je podle Marie Císlerové recept na dobrou kondici v tak úctyhodném věku?
„Celý život jsem měla stravu velice skromnou a obyčejnou. Maso bylo u nás jen ve svátek a uzeniny jsem nikdy nejedla,” prozradila Císlerová s tím, že jednu velkou neřest taky má: „ Všechno, co jde, si ráda hodně osladím. I sklenku červeného vína si přilepším dvěma lžičkami cukru a pak si ji vychutnám ve svém houpacím křesle. Když si lidé nekazí mysl shonem kolem sebe a nechají se provázet vírou, dobrem a klidem, dokáží překonat i kruté chvíle a budou sami se sebou spokojeni,” radí stařenka.

Mezi oblíbené činnosti Marie Císlerové patřila četba a také ráda sledovala zprávy v televizi. „Dneska už na písmenka nevidím. Ráda sedím na zahradě a pozoruji přírodu. Těším se na mrákovského velebného pána, který mě pravidelně navštěvuje. Byl dokonce jeden z mých prvních gratulantů,” dodává spokojeně.