Už týdny zažívají obrovskou zátěž zaměstnanci anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) v Domažlicích. Stále je zde nadstav pacientů. Oproti běžným šesti hospitalizovaným jich je tady sedm či osm. Všichni vyžadují specializovanou péči a jsou napojeni na umělou plicní ventilaci. „Hrozí, že další dva nemocní tady skončí. Primář Vojtěch Hynek ráno jednal o transportu pacientů,“ nastínil ve středu odpoledne ředitel Domažlické nemocnice Petr Hubáček.

Ten doufá, že situace už se brzy začne zlepšovat na všech tamějších jednotkách intenzivní péče. „Standardních lůžek jsme měli ráno volných asi dvacet, což je první světlo na konci tunelu. A nakažených v okrese také naštěstí ubývá. Jen aby rozvolnění nenastalo moc brzy. Viděl bych to nejdříve až kolem dvanáctého dubna, aby se počty hospitalizovaných opravdu snížily,“ řekl Hubáček.

Nejenom personál z ARO, ale i jiných odděleních je v poslední době přetížený a má mnoho přesčasových hodin. Podle Hubáčka už většina stávajících zaměstnanců absolvovala očkování. „Klesla tím výrazně nemocnost. O vakcínu projevilo zájem až devadesát procent pracovníků, kterých je v nemocnici zhruba tři sta osmdesát," vyčíslil.

Testování v závodě Gerresheimer v Horšovském Týně.
Podívejte se: Stovky testů týdně. Firma si na odběry najala externisty

V nemocnicích v kraji ve středu leželo 552 covidových pacientů, z toho 106 v těžkém stavu. Mluvčí krajského úřadu Eva Mertlová sdělila, že v žádném zdravotnickém zařízení nebyla tou dobou volná žádná lůžka intenzivní péče.