Ovšem o nalezená zvířata nemají zájem strážníci městské policie, ani úřady. Své o tom ví všímavý občan Libor Kůs, který nalezl na konci července dvě opuštěná koťata.

Mláďata se nacházela na polní cestě u hnojiště za Petrovicemi u Domažlic. „Koťata jsem našel dopoledne 26. července, takže se tam určitě musela objevit někdy v dopoledních hodinách. Chodil jsem sem pravidelně skoro denně už měsíc,“ řekl Kůs. Jakmile měl po několika dalších dnech jistotu, že jsou zvířata skutečně opuštěná a nikomu z okolních obyvatel nepatří, informoval zprávou Městskou policii Domažlice. Protože však lokalita nespadala pod jejich místní působnost, ale pod katastrální území Újezd, odpověděli Liboru Kůsovi, aby se obrátil na úřad v Újezdu. „I když hodili událost zpět na mě, měli slušnost mi odepsat. To bohužel nelze říci o Újezdu. Na městský úřad Újezd jsem zaslal dva e-maily, ale ani na jeden nepřišla odpověď,“ postěžoval si Kůs, který se pokusil věc řešit i se starostou obce.

Postarat se o opuštěná zvířata je totiž pro malé obce finančně nákladné a pomoct lze na okrese pouze ztraceným a zatoulaným psům. Na katastrálním území Domažlic lze takto nalezeného pejska umístit do Záchytné stanice psů Valcha u Domažlic. Jiná zvířata stanice nepřijímá.

„Pes je zde umístěný na přechodnou dobu, dokud se nenajde majitel původní či nový. I tak musí být každé zvíře prohlédnuto veterinářem a naočkováno. Takovou věc si nemůžou malé obce dovolit, znamenalo by to pro ně velkou finanční zátěž,“ řekl místostarosta Domažlic Stanislav Antoš s tím, že postarat se o psa může obec stát tisíce korun. „Co se týká koček a jiných zvířat, například exotických, lze po domluvě využívat záchytné stanice v Plzni,“ dodal Antoš.

Koťata, které Kůs našel, byla za hnojištěm ještě v druhé polovině srpna. Naštěstí se zvířat zželelo ještě jinému obyvateli. „Viděl jsem, jak jim dovezl mléko a jídlo,“ zmínil Kůs, který na konci srpna shodou okolností našel další zatoulané kotě. Tentokrát ale poblíž svého domu. „Po předchozích zkušenostech a s vědomím, že to nikdo nebude chtít řešit, jsem se ho na přechodnou dobu ujal a v současné době mu hledáme nový domov,“ dodal na závěr Libor Kůs.