Konkrétně jde o sušárnu. Nachází se v ní dvě topení, na jejichž kohoutcích se objevily zámky, aby se s nimi nedalo hýbat. Důvodem podle nájemníka Víta Stuchla je, že jiní nájemníci chtějí ušetřit peníze za energie ze společných prostor.

„Společný prostor by měl být přístupný všem. Přístup těch, co tam zámky dali, nás vyloženě uráží,“ řekl Stuchl. Dodal, že vypnuté topení chodil opět zapínat, aby byla místnost dostatečně vyhřátá a temperovaná, což mu v posledních dnech znemožnily instalované zámky. Opatřila je nájemnice Hedvika Papežová.

„Za spotřebu energií v této místnosti platím zhruba 600 korun,“ namítla. Celkové náklady za energie jen za sušárnu činily zhruba osm tisíc korun, jak zmínil i další obyvatel domu Josef Kastner.

„Stačí jeden zapnutý radiátor, aby se místnost dostatečně temperovala. Teplota se zde udržuje kolem 18 až 20 stupňů,“ řekl. Na schůzi nájemníků byl dokonce tento způsob vytápění sušárny odhlasován. „Pravda je, že o zámcích se na schůzi nehlasovalo, ale toto téma se nadnese na další schůzi, a pokud s tím bude většina souhlasit, tak se tam zámky nechají,“ pokračovala Papežová.

Zámky z kohoutků na regulaci teploty však zmizely. „Slyšel jsem ránu. Bydlím hned nad sušárnou. Šel jsem ji po chvíli zkontrolovat a zjistil jsem, že zámky jsou pryč a kohoutek je opět roztočený na maximum,“ dodal Kastner, který místnost používá k sušení prádla stejně jako další dvě partaje z dvanácti.

Tento přístup a řešení situace se nelíbí nájemnici Janě Stuchlové. „Je ukrutné v tom žít. Veškerý ten stres. Vše se stupňuje a hraničí to již se šikanou mezi důchodci,“ řekla s tím, že si v sušárně nemůže ani usušit prádlo, protože se v ní neustále vypíná topení, do zdí se vtahuje vlhkost a není dostatečně temperovaná.

Za zmizelé zámky vznikla paní Papežové škoda kolem 500 korun. Otázka o regulaci topení a stanovení teploty bude předmětem další schůze nájemníků.