Již sedm spanilých jízd v rámci srazů majitelů motocyklových veteránů mají na svém kontě nadšenci z JAWA klubu Postřekov. Ten vznikl zcela náhodou na základě povedené akce, která přesáhla hranice okresu.

„S kamarády, co máme staré motorky, jsme si v roce 2009 řekli, že bychom mohli udělat sraz motocyklů JAWA a ČZ. Vydařil se nad naše očekávání, a proto jsme se rozhodli v této akci pokračovat," vysvětluje 33letý Jiří Mifek z Postřekova, prezident klubu.

„Vždy je hezké a obohacující patřit do nějakého společenství, ve kterém členy spojuje společný zájem a záliba. Pro nás jsou to motorky. Chápeme je ne jako dopravní prostředek, nýbrž jako životní styl anebo alespoň jeho část," přiblížil Deníku vztah k motocyklům při jednom z předchozích ročníků mluvčí klubu Mirko Ferra.

Počet účastníků těchto srazů neustále vzrůstá, proto je už před lety museli přestěhovat z malého prostranství před restaurací Špilarka před hasičskou zbrojnici. „Od nás z Postřekova jezdí 30 lidí, 20 pak je z Domažlic. Další jsou tady z okolí, z Rokycan, Klatovska a tak různě," říká Mifek.

„Letos byla zatím největší účast, na sraz přijelo 116 lidí. 95 z nich poté vyjelo na spanilou jízdu a letos se poprvé všichni bez problémů vrátili do cíle," prohlásila pravá ruka prezidenta JAWA klubu manželka Alena, jež má na starosti administrativ­ní část.

Spanilá jízda letos měřila přibližně 70 km a vedla z Postřekova přes Poběžovice a Hostouň na Tachovsko, odkud se motorkáři dostali přes Bernartice a Darmyšl zpět na náš okres do Semněvic a dále do Horšovského Týna. Nejstarším motocyklem a ozdobou srazu byla motorka Marka Webera z Domažlic.

„Je z roku 1947 a jedná se o prototyp motorky, jíž byly vyrobené pouze tři kusy, ale jen tenhle se dochoval," upozornila Mifková.

Jak prezident klubu hodnotí letošní sraz? „Byl to nejlepší z dosud uspořádaných ročníků. Vše se perfektně povedlo až na to počasí, kdy trochu pršelo. Pokud by však bylo nedávné tropické počasí, nebylo by to ono," míní Mifek.

JAWA klub má velké štěstí na sponzory a pomocníky.

„Máme štěstí, že máme jako sponzora Steatit, díky tomu můžeme rozdávat dobroty dětem, a že nám místní hasiči poskytují zázemí a občerstvení, a chtěl bych poděkovat nejen jim. Dík si zaslouží také vedení obce Postřekov v čele se starostou Janem Kreuzem, které nám poskytlo příspěvek na zprovoznění internetových stránek klubu," zakončil Mifek.