Ještě do poloviny listopadu můžete přivézt ovoce do Pálenice ve Starém Klíčově. Poté už si tu od vás vezmou jen hotový kvas.

„Jablka na drcení bereme jen do 15. listopadu. Kdo by chtěl přivézt úrodu později, tak už jedině hotový kvas,“ uvedli majitelé Pálenice manželé Císlerovi. „Někdy se stane, že zákazníci volají ještě na jaře, jestli je možné ovoce zpracovat, ale to je už pozdě. Proto jim vždy říkáme, ať si na podzim nechávají ve sklepě jen tolik ovoce, kolik opravdu zkonzumují, zbytek je lepší zpracovat.“

Podle Císlera se letos urodila hlavně jablka, švestek, které pálili hodně v loňském roce, bylo málo. „Jen za říjen jsme tu zpracovali 56 tun jablek. Na pálenku se dá ale zpracovat takřka všechno ovoce, třešně, višně, broskve, hrušky, meruňky, blumy, ringle, mirabelky i hroznové víno nebo jeřáb.“

Na alkohol ale můžete přeměnit jen omezené množství ovoce. Každá rodina – tedy pěstitel a osoby, které s ním žijí ve společné domácnosti – si může vypálit maximálně 30 litrů absolutního lihu. Zákon o lihu je v tomto ohledu přísný a pěstitelé i provozovatelé pálenic musí dodržovat velmi striktní pravidla. „Každý, kdo si k nám přiveze ovoce na vypálení, se musí prokázat občanským průkazem a navíc musí také znát katastrální území nebo mít popřípadě číslo listu vlastnictví pozemku, ze kterého ovoce pochází,“ vysvětlil Vladimír Císler a dodal, že zákazníci vyplní objednávku, která se musí pro celní úřad archivovat deset let.

Zájem o vlastní pálenku mezi lidmi roste. „Pomalu už nemáme kam dávat sudy s kvasem, museli jsme si pronajmout další prostory“ dodal Císler.