Po padesáti letech si řekli přesně na den poslední listopadovou sobotu své ´ano´ manželé Anna a Jan Zmijovi ze Starého Klíčova.

„O Zlaté svatbě nás bylo víc, než o té první. To víte, vdávala jsem se hodně mladá, protože jsem musela. Tak to byly jenom oddavky a pak doma. Měli jsme malou veselku a brali jsme se v Mrákově,“ říká 66letá paní Anna s tím, že opakovaná svatba po padesáti letech byla daleko větší.

„Jsem Ostravák a v Domažlicích jsem byl na vojně. Zamiloval jsem se do pěkné dívky a už to bylo,“ směje se její 72letý manžel Jan.

Zmijovi vychovali dceru a dva syny, nyní se těší ze čtyř vnoučat. „Na pravnoučata ještě čekáme,“ podotýká paní Zmijová, která většinu života pracovala v přádelnách ve Kdyni. Její manžel zase působil celý život na ´dráze´, kde opravoval mosty.

´Přesazení´ z Ostravska na Chodsko mu nevadilo.

„Do rodného kraje jsem mohl díky volným jízdenkám dostat, kdy jsem chtěl, takže se mi ani moc nestýskalo. Často jsme tam jezdili, když ještě žila moje maminka. Teď mi přijel na Zlatou svatbu bratr, ten ji bude slavit za pět let, tak doufám, že mi bude zdraví sloužit a pojedu mu to oplatit,“ říká pan Zmij.

Přestože se paní Zmijová vdávala hodně mladá, nenapadlo ji nikdy manžela vyměnit za jiného muže.

„To, co se dnes často děje, se mi vůbec nelíbí. Vdávala jsem se brzy a moje mami mi říkala: Hele, ženská má ustoupit a zástěru má od toho, aby všechno přikryla. Nejde to, aby – když se mi něco nelíbí – došlo hned na rozvod, jako to dneska dělají ti mladí. Myslí si, že je jednoduché jít od sebe. Ale co potom ty děti?“ vzpomíná na moudrost své maminky, jíž se držela.

A jaký mají Zmijovi recept na spokojené manželství?

„Každý musí někdy povolit. Když mám já jiný návrh než žena, tak to musíme skloubit a dát to nějak dohromady. Jinak to nejde. Neznám rodinu, kde by se někdy nepohádali, ale do večera se to musí uklidnit,“ líčí pan Zmij s tím, že svého rozhodnutí před 50 lety nelituje. Kdyby si měl znovu vybírat, vybral by si opět stejně.

Zlatí manželé Zmijovi mají jediné přání: Být pokud možno zdraví, aby si společný život ještě pěkných pár let užili.