Devětadvacet týmů mladých hasičů spolu soupeřilo na tradičním Zimním srazu, který se konal v horšovskotýn­ské škole.

„Sjelo se nám třináct sborů z okresů Domažlice, Tachov a Klatovy. Je to celkem 29 pětičlenných družstev. Započítávají se jim trestné body z devíti disciplín. Na závěr se body sečtou a k nim se přičítají ještě trestné body za mluvení. Je to červená kolonka, která je znevýhodňuje,“ předeslal před soutěží Petr Ouřada, vedoucí Odborné rady mládeže při okresním sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v Domažlicích.

Na soutěžící čekaly úkoly, jako jsou například zkouška paměti, topografické značky, znalost požární techniky, museli uvazovat různé uzly, stočit a hodit hadici na cíl a pro zpestření absolvovaly dvojice ´závod třínohých´.

„Jsme domácí, tak bychom rádi zabodovali,“ nechaly se slyšet starší děti z Horšovského Týna.

V jejich kategorii soutěžilo 13 týmů, mezi nimi i ze sousedního okresu Klatovy družstvo Bystřice a z Tachovska pak Kladrubští. Domácí nakonec o pouhý bod zaostali za Bystřicí, třetí příčku mezi staršími dětmi vybojovaly Domažlice.

Daleko větší rivalita byla mezi mladšími dětmi. V jejich kategorii se sjelo na Zimní sraz šestnáct týmů, čtrnáct z Domažlicka a dvě družstva vyslal z Klatovska Sbor dobrovolných hasičů Bystřice.

„Hlavně mi dělá radost, že je více mladších družstev, což jsou děti do jedenácti let. Dává to záruku, že hasičina nevymizí,“ konstatoval Ouřada.

Mezi mladšími účastníky závodu byly i děti, které ještě nechodí do školy.

„Musejí se trochu ´otřískat´, získat zkušenosti,“ uvedl Deníku jeden z vedoucích.

Nejvíce se v jejich kategorii dařilo týmu Milavčí, za ním skončily Domažlice a Chodská Lhota.

„Jsem moc rád, že se našim podařilo vyhrát. Je to výsledek dobré práce Jaroslava Sporera, který je u nás vede a skutečně se jim hodně věnuje,“ řekl Deníku Josef Zíka, starosta Sboru dobrovolných hasičů Milavče, který jezdí na Zimní srazy od jejich počátků jako vedoucí.

Výsledky Zimního srazu mladých hasičů:

Mladší kategorie: 1. Milavče I (19 tr. bodů), 2. Domažlice I (19), 3. Chodská Lhota (20), 4. Domažlice II (25), 5. Bystřice (KT: 26), 6. Koloveč II (27), 7. Luženice (27), 8. Horšovský Týn (27), 9. Spáňov (29), 10. Bystřice II (31), 11. Koloveč I (32), 12. Milavče II (38), 13. Meclov I (44), 14. Meclov II (44), 15. Staňkov (56) a 16. Osvračín (58).

Starší kategorie: 1. Bystřice (KT: 11), 2. Horšovský Týn (12), 3. Domažlice (14), 4. Koloveč (15), 5. Chodská Lhota (17), 6. Mrákov (22), 7. Kladruby (TC: 24), 8. Milavče (29), 9. Osvračín (31), 10. Luženice I (31), 11. Luženice II (33), 12. Mrákov II (33) a 13. Holýšov (47).