„Jednak 4. února to bude 200 let, co se narodila Božena Němcová, a zároveň v roce 2020 uplyne 165 let od vydání jejího neslavnějšího díla Babička a také 175 let od počátku jejího pobytu tady na Domažlicku,“ připomněl na vernisáži ředitel Muzea Chodska Josef Nejdl.

Na výstavě je k vidění sbírka Babiček od Marty Zemanové a část expozice se věnuje také pobytu Boženy Němcové na Domažlicku. Spisovatelka zde strávila významnou část svého tvůrčího období.

K výročí narození Boženy Němcové vznikla také nová Babička, kterou vydala Marta Zemanová a ilustracemi ji doplnila Slávka Štrbová.

„K vydání Babičky s autorským dodatkem mě přivedlo také to, že hlavní hrdinka knihy Magdaléna Novotná Čudová by letos oslavila 250 let,“ prozradila Marta Zemanová.

V dodatku nové Babičky se dozvíte, jak to bylo ve skutečnosti se všemi důležitými postavami z této knihy. „Jde vlastně o srovnání spisovatelské fikce se skutečnými osudy,“ vysvětlila autorka. „Božena Němcová byla opravdu velká spisovatelka. Pečlivě si všímala dění a života kolem sebe, těchto poznatků pak využila ve svých knihách,“ pokračovala.

Více o Boženě Němcové a jejím neslavnějším díle se dozvíte na přednášce Marty Zemanové, která se koná 5. 2. v knihovně ve Kdyni a 12. 2. v Loutkovém sále v Domažlicích. Knihu můžete zakoupit na přednáškách či v cestovní kanceláři Campana ve Kdyni.