Nebývalý nárůst obyvatel zaznamenalo v uplynulých dnech záchytné zařízení na Valše. Domažličtí strážníci do něj museli umístit 11 psů, které odebrali nezodpovědným majitelům v domažlické Masarykově ulici.
„Došlo k exekučnímu vystěhování dvou osob z bytu, ve kterém spolu s nimi žilo také 16 psů – 12 dospělých kříženců a 4 štěňata. Přestože byli nájemníci se svojí situací včas seznámeni, jejím řešením se nezabývali a nevěděli, kam se psy půjdou," popisuje mluvčí městské policie. Strážníci zjistili, že majitelé psů nemají dokonce ani potřebný počet vodítek, aby se s 12 dospělými psy mohli pohybovat na veřejném prostranství.
„To jim ukládá Obecně závazná vyhláška Města Domažlice," připomněla Říhová a pokračovala: „Za psy nebyly hrazeny místní poplatky a nejsou ani očkováni, přestože tuto povinnost majiteli psa ukládá zákon o veterinární péči."
Strážníci proto museli přistoupit k odebrání 7 dospělých psů a 4 štěňat, kterých se jejich majitelka čestným prohlášením dobrovolně zřekla. Vše jsou malí kříženci jezevčíkovitého typu ve věku od 1 do 3 let.
„Z důvodu kapacity záchytných kotců na Valše však nemohlo být přijato všech 16 zvířat, proto museli někteří psi zůstat nadále v péči majitelky," dodala mluvčí.
Celá událost byla městskou policií předána krajské veterinární správě, která se v současné době zabývá jejím řešením, včetně případných postihů.
„Takhle vysoký počet psů v našem zařízení není standardní, ale dříve jsme ho také již zaznamenali. Jedná se určitě o jednu z nejsilnějších špiček," popisuje Lucie Císlerová z domažlického odboru životního prostředí, která má útulek na starosti.
„Psi si musí zvyknout na nové prostředí. Do adopce tedy zatím nejsou vhodní, nejsou navakcinovaní, musíme počkat, až to půjde. Teď je nikdo neudrží, jsou stále ve smečce, je to sedm psů, kteří na kohokoliv útočí. Nemají obojek, nedají se chytit," zmiňuje Císlerová.
Po karanténě se noví obyvatelé Valchy musí nechat naočkovat a trochu vychovat. „To ale neznamená, že už jim nemůžeme hledat nový domov formou rezervace. Fena se štěňaty je držena zvlášť, tak si myslíme, že u nich bude adopce jednodušší.Štěňata by mohla být k odběru za pět týdnů, dospělí psi budou vhodní spíše pro zkušené pejskaře," plánuje Císlerová.
Co se týče celkového stavu psů, naštěstí nejsou podvyživení. „Jsou to spíše kuličky, jsou nevychovaní a trochu přidrzlí. Ve smečce je každý hrdina, ale jejich drzost je spíše odrazem nejistoty a strachu. Je třeba jim dát trochu času.Kdo má doma jezevčíka či jeho křížence, tak ví, že tyhle malé hlavičky v případě, že nechtějí, jsou absolutně hluché," dodává Lucie Císlerová.
Jak můžete psům na Valše pomoci?
Případní zájemci o pomoc zařízení na Valše mohou prozatím psům donést něco na zub.
„Rádi bychom za naše svěřence poprosili o pamlsky a stojíme i o konzervy, ty neodmítneme nikdy. Granulí máme celkem dost, ale pro malé přírůstky by se nám hodily granule kvalitnější značky pro malé psy," shrnula Lucie Císlerová.
Dárky pro nové obyvatele útulku můžete zanechat například na odboru životního prostředí (objekt Komerční banky v Domažlicích).
„Pomoc s venčením prozatím nepotřebujeme," dodala Lucie Císlerová.
„Tento příběh je jasným příkladem toho, že domácí mazlíčci svým majitelům nepřinášejí jen radost, ale také zákonné povinnosti – např. v podobě povinného očkování, uhrazení místního poplatku za psa či úklidu exkrementů na veřejném prostranství," připomíná Věra Říhová.