Starými, ale přesto vyšperkovanými traktory a veterány zaplněná náves vesničky uchvátila každého návštěvníka. Milovníkům historických strojů přecházel zrak a děti nevěděly, ke kterému stroji táhnout za ruku rodiče a prarodiče dříve. Však také bylo nač se dívat, představit své nablýskané mazlíky dorazilo 122 majitelů traktorů, k vidění bylo 90 veteránů.

Sládková Jana Müllerová a domažlický pivovar.
Sládková vařila pivo i ze smrkových výhonků. Ale miluje ležák

Radost z veliké účasti neskrýval iniciátor a organizátor dnes již tradiční akce Mirek Beneš. „První ročník jsme tehdy dávali dohromady s mým kamarádem Josefem Husníkem. Začínali jsme s asi osmdesáti vozidly a vidíte sama, kolik jich tu je dnes,“ řekl reportérce Deníku. „Tento traktor pořídil kdysi můj děda, v rodině zůstal, s tátou jsme ho před pár lety opravili, abychom s ním mohli jezdit na výstavy a akce tohoto typu. Děda ho používal na práci, my ho využíváme sobě a druhým pro radost,“ ukázal pyšně na svůj Zetor 25A z roku 1958 Petr Sazama ze Kdyně. Žlutého nablýskaného veterána dovezl na sraz také Zdeněk Tomajer z Domažlic. „Jedná se o vůz Fiat X 1/9 Bertone, veterány jsou můj celoživotní koníček, tohle autíčko mám již 12 let.“

„Tahle akce se nám moc líbí. Dneska zrovna hlídám vnuka, tak jsem ho sem vzala, aby si vše mohl pořádně užít a prohlédnout na vlastní oči, protože on traktory doslova miluje,“ chválila povedenou akci Pavlína Vondrovicová z Kouta na Šumavě. „Jsem tu už minimálně počtvrté a určitě ne naposledy,“ dodala. Z Kladrub dorazili s vnoučaty také manželé Nedvědovi. „Vnučku to baví o něco méně, ale vnuk je doslova u vytržení,“ usmívali se s tím, že po traktoriádě pokračují na hrad Švihov, po kterém touží právě vnučka.

Zdroj: Deník/Monika Šavlová

Mezi zajímavými exponáty nechyběl traktor Škoda HT 20D, rok výroby 1942. Jedná se o první traktor vyrobený v plzeňské škodovce s naftovým motorem. Těchto traktorů bylo vyrobeno jen několik kusů. Dle dostupných informací, které pořadatelé mají, se v České republice dochovaly jen 2 kusy, z nichž jeden si mohli účastníci prohlédnout právě v Brnířově.

Pro zájemce byla také na chvíli otevřená dominanta návsi kaplička sv. Martina z roku 1853, kde mohli návštěvníci vidět několik obrazů akademického malíře Michaela Rittsteina, který má v obci chalupu, kde prý tvoří většinu svých děl.

Na poběžovickém hradu a zámku přibude deset obnovených oken, květen 2023.
Malováním k záchraně hradu a zámku v Poběžovicích, připojte se také

„Krásné slunečné počasí, skvělé zázemí, luxusní klobásy a další dobroty, pivko chlazené, limča taky, i toalety jsou čisté, tohle se prostě povedlo,“ pochvalovala si parta labužníků sedících na lavicích u stolu a zakusujících se do grilované klobásy. „Pořadatelům chceme skutečně vyslovit velký obdiv a dík za skvěle zorganizovanou akci,“ odpověděli jednotně reportérce Deníku.