„Tohle řemeslo se mi líbilo už asi od mých sedmi let, to jsem upekla svoji první bábovku. Když jsem vycházela ze základní školy, na obor mne nevzali. V těch dobách brali na cukrářky děvčata, která se jinam nedostala, protože měla trojky a čtyřky na vysvědčení,“ říká mladá žena, která se s daleko lepšími studijními výsledky ze ´základky´ nakonec stala servírkou a toto povolání dosud vykonává, avšak svého dětského snu se nehodlala vzdát.

Osud prý tomu chtěl, aby se ´cukrařina´ nakonec stala jejím koníčkem. Alena Škopková tvoří dorty, které jsou tak trochu uměleckými díly. Jejím posledním výtvorem byl dort, na kterém ztvárnila sebe a své sestry hasičky z Dílů, včetně trenéra. Dort byl určen jako překvapení na valnou hromadu dílských hasičů.

„Tenhle dort má na svědomí sestra hasička Jana Pittrová, která mne ´naočkovala´, abych ztvárnila naše sedmičlenné družstvo při požárním útoku. A aby to nebylo děvčatům náhradnicím a trenérovi líto, musela jsem tam přidat i je,“ prozrazuje amatérská cukrářka.

Své dílo dotáhla až k dokonalosti, neboť chtěla, aby nebylo jen pro koukání.

„S Janou jsme se dohodly, že si každá z nás figurku odnese domů, pokud ji na místě nesní,“ směje se Škopková.

Deník zjišťoval, jaké suroviny na dort použila.

„Mám radost, povedl se mi luxusní piškot, ten mám ráda, to se musím pochválit. Ten jsem potáhla cukrářskou hmotou, ale není to pravý marcipán. Ten je jednak drahý a pak také moc sladký. Figurky jsem ale tvořila ze směsi této hmoty a marcipánu. Vůbec nejtěžší bylo sestry hasičky udělat tak, aby se poznaly, a to nejen podle svého postavení v útoku,“ říká při pohledu na dvanáct figurek, jimž v rukou nechybí hadice ani rozdělovač, vytvořila i káď na vodu. Vše byla práce několika dní, neboť dílo muselo postupně zasychat.

„Káď bude plná ´višně´, aby bylo co pít. Vlastně ani tak pít, jako sosat brčky, na to přišla Jana. To proto, aby na všechny nějaká kapka moku zbyla,“ vysvětluje s tím, že si s dortem vyhrála a bavilo ji to jako nikdy předtím.

„Dort měl nakonec úspěch, není to zdaleka první dort, který z uvedených surovin vytvořila.

„Už jsem dělala například letadlo, tříkilovou pohorku pro turistku k šedesátinám, tučňáky s iglú, pak také prsa pro švagra, ve kterých byl rum, ale alkoholik není! Vytvořila jsem i bochník sýra – ementálu s myškami a třeba také dva hrochy, jeden ležel na dece a druhý se koupal,“ vypočítává své výtvory žena, která se těmto dortům věnuje intenzivněji teprve poslední půlrok.

Už ví, jak bude vypadat její příští dort.

„Bude to hasičské auto, tatra pro kamaráda hasiče k životnímu jubileu,“ prozrazuje na závěr Škopková s tím, že si takto plní svůj dívčí sen a navíc přináší radost ostatním.