Obyvatele, kteří žijí v ulici Pod Mastníkem na okraji Staňkova, trápí už několik let jednání místního městského úřadu, který jim slíbil vybudování obrubníků a asfaltové komunikace ke čtyřem novostavbám.

„Jsme už bezradní. Petice ani dopisy směřované starostovi nemají žádný ohlas,“ lamentuje obyvatelka jedné z novostaveb Lenka Leitlová.

V srpnu roku 2003 darovali čtyři vlastníci parcel městu pozemky s tím, že komunikaci vybuduje. Podle Leitlové je v darovací smlouvě od notáře psáno, že se obdarovaný zavazuje, že zajistí na svůj náklad výstavbu komunikace do 31. prosince 2005.

„Cesta byla od té doby vysypána pouze štěrkem, který však nebyl zaválcován, aby se cesta zpevnila. Z cesty ´trčí´ vysoké kanály, kterým se musí všechna auta vyhýbat,“ popisuje Leitlová. „To vše už mělo na svědomí několik aut – poničená hliníková kola, vytlučené tlumiče a tyčky stabilizátorů, odřené nárazníky,“ dodává.

Podle starosty města Alexandra Horáka však vybudování komunikace předmětem darovací smlouvy není, a i když její vybudování má město v plánu, nemá na ni zatím prostě peníze.

„Starostovi jsem zaslala konkrétní znění smlouvy, kde je jasně psáno o výstavbě komunikace. Každý rok se opakují sliby ´na jaře se dočkáte´ a pak zas ´ na podzim se dočkáte´. Jenže teď už nejméně rok na naše dopisy nikdo neodpovídá. Je to pro město ostuda. Měla by zde fungovat nějaká podpora bydlení. Čtyři nové domy už jsou tady několik let jak na konci světa. Je pravda, že jsme na okraji, tak už asi nikoho nezajímáme,“ myslí si Leitlová.

Starosta města však oponuje: „Majitelé pozemky zakoupili od soukromého vlastníka. My jsme jim je zasíťovali, přivedli tam vodu i kanalizaci. Vybudovat asfaltovou cestu Pod Mastníkem budeme moci, až na to budeme mít finance,“ říká Horák. „O kousek dál stojí třicet rodinných domků a my zatím nemáme peníze ani na řádnou komunikaci pro ně,“ dodává starosta.

Majitelé novostaveb tak zůstávají odkázáni na cestu, která v zimě navíc nejde udržovat, takže obyvatelé parkují i v přilehlé Jiráskově ulici, protože neudržovaný zasněžený kopec nevyjedou.

„Teď se nám ještě narodilo mimčo a přála bych vám zvládat každodenní vycházky s kočárkem po takovéto cestě, které musíme absolvovat,“ zakončila Leitlová.