Otevírací doba České pošty v Poběžovicích se některým místním příliš nezamlouvá. Právě v Poběžovicích pracuje značné množství lidí mimo město, a často tak nemají ani možnost vyzvednout si po skončení pracovní doby poštovní zásilky. Pošta totiž zavírá každý den již v půl páté odpoledne.

„Myslím, že to štve mnoho lidí. Otevírací doba pošty je věc, se kterou rozhodně nejsem spokojen,“ sdělil Deníku starosta Poběžovic Hynek Říha.

Lidé, kteří pracují přímo v Poběžovicích či blízkém okolí a kteří mají delší pracovní dobu, mají čas zajít si na poštu většinou pouze v době polední pauzy. I na ty však čekají jen zamčené dveře. Pošta má zavřeno celé dvě hodiny od 11 do 13 hodin.

Marta Marková žije ve Skařezu a poštu si vyzvedává v Hostouni i v Poběžovicích.

„Jsem už v důchodu, takže mi nedělá problém si na poštu odpoledne dojít. Navíc mám čas zajet si do Hostouně nebo i do Poběžovic, ale co když se někdo z Poběžovic nedostane se zpátky po práci včas? Do půl páté to někteří nestihnou, spousta lidí přece pracuje mnohem déle,“ komentovala situaci Marková.

„Myslím si, že v mnoha případech jsou lidé donuceni vzít si kvůli vyzvednutí důležité zásilky volno nebo vše řešit nějakým podobně nepřiměřeným způsobem,“ domnívá se starosta.

Zásilky si Poběžovičtí totiž nemohou vyzvednout ani v sobotu, kdy je pošta zavřená celý den.

„Vadí mi, že pošta není ani ochotna otvírací dobu alespoň trochu přizpůsobit. Na podzim loňského roku nám pouze sdělili, že končit se nebude v pět, ale v půl páté. Tečka,“ řekl Říha.

Vedení městského úřadu se tedy rozhodlo vstoupit do dalšího jednání s Českou poštou.

„Budeme znovu žádat o další jednání, abychom se společně pokusili najít nějaký rozumný kompromis,“ tvrdí starosta a pokračuje: „Nechceme nezbytně, aby byla pošta otevřená více hodin. Stačilo by pouze to, aby otevírací dobu upravili, aby některý den měli otevřeno o trochu déle a jindy třeba skončili zase dřív,“ popisuje Říha a dodává, že vhodným dnem by byla například středa. V úřední den by si lidé mohli najednou vyřídit i záležitosti na městském úřadu. K problému se vyjádřila i Česká pošta.

Podle mluvčí České pošty Marty Selicharové se při stanovení otevíracích hodin na poště Poběžovice vycházelo ze zkušeností jejích zaměstnanců.

„Je však možné projednat změnu. Například dvakrát týdně by mohlo být otevřeno od 13.30 do 17 hodin. Pozdější zavírací hodina by dle našich zkušeností nebyla moc využívaná a riskovali bychom stížnosti klientů na to, že bychom nebyli schopni vypravit všechny zásilky tentýž den do hlavní poštovní sítě,“ uvedla mluvčí Selicharová s tím, že po dohodě je možné přistoupit na dočasnou změnu a po dvou měsících sledování rozhodnout, zda se otevírací doba změní trvale.

Náhradním řešením pro občany je podle ní možnost nechat si poštu přeposílat do místa zaměstnání.