„Situace došla tak daleko, že na každé dojnici letos chovatelé prodělávají asi sedmnáct tisíc korun,“ řekl Deníku předseda představenstva Zemědělského družstva vlastníků Štichovice Václav Bulín. Výkupní cena mléka klesá už od prosince 2007. Tehdy dostávali štichovičtí farmáři za každý litr 10,61 Kč. Letos v létě už to ale bylo jen necelých šest korun. V celoročním průměru jsou výkupní ceny mléka letos dokonce nejnižší od roku 1994.

„Chceme tímto zoufalým aktem poukázat na kritickou situaci, ve které se české zemědělství nachází,“ vysvětlil Bulín. „Úředníci jen stále dokola opakují, že Brusel nic nedovolí, ale my rozhodně nechceme nečinně přihlížet, jak po prasatech, cukrovce a jiných produktech je likvidována i produkce mléka,“ dodal.

Někteří malí zemědělci už proto začali svá stáda skotu vybíjet. „Soused měl chov asi deseti krav a všechno zrušil, protože už to zkrátka finančně neutáhl,“ řekl jeden z přihlížejících, Vladimír Jelínek. Prodat krávu na jatka ale podle něho také není výnosný obchod. Za kilo živé váhy dostane zemědělec necelých 40 korun.

Farmáři proto požadují, aby byla zahájena okamžitá jednání, ze kterých by vzešla pravidla upravující obchodní vztahy mezi producenty mléka, zpracovateli a obchodními řetězci. Právě ty prý totiž konečné ceny ovlivňují nejvíce. Pokud požadavky zemědělců nebudou vyslyšeny, hrozí žalobami nejen na český stát, ale i na radu EU z důvodu narušování konkurenčního prostředí v rámci Unie.

Zemědělci už podle svých slov nemají kam sahat pro další peníze, které by jim pomohly chov dojnic zachránit. V pátek proto vyzvali zpracovatele mléka k tomu, aby výkupní cenu navýšili každý měsíc alespoň o padesát haléřů na litr. V případě potřeby jsou prý ochotni uspořádat další masivní protesty na podporu českého zemědělství.

Jak protest probíhal

8.30: Zemědělci se začínají scházet na okraji Kralovic.

9.00: Na místě je asi padesátka agrárníků. Jsou připraveni na pole u sousední Hadačky rozstřikovat 25 tisíc litrů mléka. Kromě zemědělců z Kralovic přijeli protestovat například jejich kolegové z Dobříče a Štichovic, dorazit mají ale i jihoplzeňští a klatovští zemědělci. K poli se všichni přesunou za pár minut.

9.20: U Kralovic je v této chvíli seřazena dvacítka vozů. Odhadem do dvaceti minut se dají do pohybu, dojedou na pole a začnou rozstřikovat mléko. Každou chvílí má na místo dění dorazit taképředseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský.

9.25: Z Kralovic směrem na Hadačku vyrazila asi kilometrová kolona zemědělských strojů i osobních automobilů. Jedou svižně, dopravu nezdržují.

9.55: Zemědělci jsou shromážděni na poli na Hadačce a poslouchají projevy svých představitelů. Zhruba v 10 hodin má začít vylévání mléka. Akce skončí asi v půl jedenácté.

10.25: Z cisteren na pole postupně vytrysklo všechno mléko, které si zemědělci pro protest připravili. V tuto chvíli stroje hadačské pole opouštějí, akce končí.