Mistrovství ČR v TFA určeného pro profesionální hasiče se v sobotu zúčastnil v týmu HZS Plzeňského kraje v Ostravě i 22letý Pavel Kouřík. Mladý muž, jenž je současně členem SDH Díly, vyhrál v červenci tamní závod Šumavské ligy v disciplínách TFA, a to s náskokem 40 vteřin před druhým nejrychlejším železným hasičem.

Jak se vůbec borec z Domažlicka dostal na Mistrovství České republiky v TFA?

„Na mistrovství jsem byl nominován, neboť jsem ve výběru HZS Plzeňského kraje. Do Ostravy jsme z našeho kraje jeli tři," předesílá Kouřík.

Do soutěže železných hasičů, kteří pracují jako profesionální hasičtí záchranáři, zasáhlo na osm desítek borců, přičemž Kouřík vybojoval úžasné sedmé místo! Byl zároveň nejlepší z našeho kraje.

Vzhledem k tomu, že na Domažlicku a Klatovsku se účastní soutěží dobrovolných hasičů v TFA, může říci, zda je nějaký rozdíl mezi soutěží, jaká byla např. v Dílích, a tou pro profesionální hasiče, již absolvoval v Ostravě?

„Soutěže pro ´dobráky´ jsou nastaveny tak, že se všechny disciplíny absolvují v kuse, na jeden zátah. Naproti tomu ty pro příslušníky Hasičských záchranných sborů se běží na čtyři úseky. Pak se ještě běhá Český pohár v TFA, který je také pořádaný HZS a je rozdělený na tři úseky," vysvětluje.

Zajímaly nás podrobnosti.

„První úsek obnáší roztažení a smotání hadic. Na druhém úseku je hammer box, pronesení závaží tunelem, odtažení figuríny na 60 metrů a zdolání třímetrové bariéry. Ve třetím úseku se musí postavit nastavovací žebříky k lešení a vytáhnout na ně závaží, dále našroubovat proudnici na monitor a pak ještě přenést nějaké závaží. Čtvrtý úsek obnáší výběh do nějaké výškové budovy, například v Ostravě se běhalo nahoru na vysokou pec," popisuje železný hasič Kouřík.

Je soutěž TFA pro ´profíky´ náročnější na fyzičku, či díky rozložení na úseky naopak snadnější než ta pro ´dobráky´ (dobrovolné hasiče)?

„Soutěž pro ´profíky´ je rozdělená na úseky a mezi nimi má soutěžící sedmiminutovou pauzu. Je však náročnější, a to z toho důvodu, že se například roztahují čtyři hadice, na hammer boxu je nutné zvládnout 100 úderů, zdolává se třímetrová bariéra a v soutěži dobrovolných hasičů chybí výstup na výškovou budovu," popisuje rozdíly.

Může říci, který ze čtyř úseků na mistrovství republiky zvládl nejlépe a kde naopak mohl být rychlejší?

„Já bych řekl, že se mi žádný úsek nějak extra nepovedl. Osobně jsem čekal, že dosáhnu lepšího umístění," hodnotí se kriticky Kouřík a dodává:

„Žádnou extra velkou chybu jsem sice neudělal, ale šetřil jsem síly třeba na figuríně, v tom jsem – myslím si – mohl postupovat trochu rychleji. Zrychlit jsem měl i výstup."

Ví, co právě u výstupu mohl dělat jinak, aby ho zvládl za kratší dobu?

„Při soutěžích TFA si člověk musí rozložit síly, takže si nějaké nechává na výstup. V Ostravě jsem mohl být rychlejší, ale nebyla tam značená patra, takže jsem v podstatě nevěděl, kde se momentálně nacházím. Pokud bych věděl, kolik přesně pater mi zbývá do cíle, mohl jsem do výstupu dát více sil, a zlepšit tak svůj čas," přemítá borec.

Víme o něm, že na soutěže TFA se poctivě připravuje. Pomáhá mu nějak fakt, že se účastní spolu s dobrovolnými hasiči Šumavské ligy v TFA ?

„V těchto soutěžích jsem začínal a léta jsem se jim věnoval jako hlavnímu sportu. Jsem přesvědčený, že i ´dobrácké´ soutěže k mým současným výsledkům významnou měrou přispěly. Šumavskou i Milevskou ligu jsem bral jako tréningové závody, abych nemusel například rozhazovat hadice doma po zahradě a tak… (smích)," reagoval na otázku.

„Pro mne zmíněné soutěže sloužily jako trénink pro český pohár a Mistrovství České republiky v TFA – to jsou moje priority," doplnil.

Namítli jsme, že sedmé místo při účasti tolika borců není vůbec špatné…

„Ne, není špatné, ale měl jsem na víc. Tak nějak to cítím," říká.

Na závody s ním a jeho kolegy jezdí Martin Koriťák a Radek Snášel. Jak oni byli s jeho posledním výkonem spokojení?

„Říkali mi, že je to super výsledek, že je to dobré," přiznává.

Jeho letošní závodní sezona TFA ostravským mistrovstvím zdaleka nekončí.

„Ještě mne příští týden čeká poslední kolo Českého poháru v disciplínách TFA v Kroměříži. Uvidíme, jak dopadnu," přemítá.

Jaké podmínky jsou v Českém poháru TFA?

„Český pohár je něco podobného jako Šumavská liga, skládá se také z několika závodů, z nichž se sbírají body. Pohár začal 25. dubna TFA Andrův chlum v Ústí nad Orlicí, následovala soutěž v Olomouci, pak jsme byli 20. června ve Frenštátu pod Radhoštěm, poté 11. července v Plzni a nyní nás čeká Kroměříž. Český pohár je, co se týče podmínek, postaven úplně stejně, jako mistrovství republiky," říká Kouřík.

Je pro něj cennější umístění na Mistrovství české republiky v TFA, nebo naopak v českém poháru TFA?

„Těžko říct. Na mistrovství republiky se člověk musí nominovat, soutěžit může šest nejlepších závodníků z každého kraje. Je to vrchol sezony. Český pohár naopak hasiče prověří opakovaně," odpovídá neutrálně.

Ve čtvrtek 17. září bychom měli Pavlu Kouříkovi držet palce, neboť se koná zmíněná soutěž českého poháru TFA v Kroměříži. Uvidíme, zda k vítězství v Šumavské lize TFA 2015, kde zvítězil o pouhý bod nad Antonínem Rendlem z SDH Pelechy, přidá další podobný úspěch.