Červencové přívalové deště přinesly nemalé starosti zastupitelům obce Loučim. Voda zde zničila tři obecní cesty.

„Během půlhodiny nám přetekla požární nádrž . Voda se valila po obci a v její dolní části vytopila stodoly a sklepy rodinných domů. Zároveň poničila obecní cestu za starým polesím, k Brůdku a k židovskému hřbitovu,“ uvedla starostka Loučimi Drahoslava Blahutová.

Cesta vedoucí k židovskému hřbitovu byla poničena nejvíce. Podle slov starostky zde vznikly až půlmetrové výmoly.

„Cesta je hodně využívaná turisty, Českými lesy i obecním úřadem, museli jsme proto rozhodnout o její opravě,“ pokračuje Blahutová s dovětkem, že problém je v tom, že obci v současné době chybí peníze.

Loučimští nechali udělat odhad ceny oprav u dvou stavebních firem s použitím různých technologií.

„Na opravdu zásadní opravu, po níž by cesty odolaly přívalu vody, bychom potřebovali 250 tisíc korun. Podle druhého odhadu, o kterém jsme původně uvažovali, by nám stačilo 50 tisíc korun, ale pokud by došlo k podobné situaci, voda by udělala výmoly znovu,“ vysvětluje starostka Loučimi.

Velkou pomoc nemohou Loučimští čekat ani od pojišťovny.

„Pojistka nebyla zrovna šťastně udělaná. Na základě platné pojistné smlouvy nám Hasičská vzájemná pojišťovna na opravu cest přispěje pouze pěti tisíci korunami,“ říká Blahutová.

Loučimští zastupitelé se nakonec shodli v tom, že cesty provizorně opraví svépomocí, což je bude stát asi deset tisíc korun.

„Do výmolů navezeme kamení a budeme doufat, že se přívalové deště nebudou opakovat. Na důkladnou opravu opravdu peníze nemáme, neboť jsme se před měsícem pustili do opravy budovy obecního úřadu a začátkem října začneme s čištěním rybníku na návsi,“ dodala starostka s tím, že až budou finance, nechají cesty opravit pořádně, aby se podobná situace už neopakovala.