Kvůli narůstající průměrné roční teplotě se sezona klíšťat dostává do plného proudu.

Klíšťata mohou na člověka přenášet několik nemocí, z nichž nejzávažnější je klíšťová encefalitida a borelioza.

„Klíšťat je snad rok od roku víc a začínají stále dřív. Každý rok se nechám naočkovat. Klíšťata napadají i zvířata, a to pokaždé poznám, že jejich počet narůstá. Mému psu jich denně vyndám kolem deseti. Stačí aby se proběhl v trávě,“ řekl Pavel Brauer z Domažlic.

Na koho padá s rozkvétajícími stromy a teplým počasím strach z klíšťové encefalitidy a na očkování v zimě nemyslel, má v těchto dnech ještě možnost .

„Očkovat proti klíšťové encefalitidě je možné prakticky celý rok. Nejvhodnější doba je v zimě. Mezi prvním a druhým očkováním se musí počkat čtrnáct dní. Po druhé dávce se dá říct, že je člověk chráněn. Třetí dávka se očkuje za devět až dvanáct měsíců. Jedna vakcína stojí 550 korun,“ uvedla Marie Sladká, lékařka z oddělení vakcinace a odběrů krve v Domažlicích.

Jako každoročně bylo i letos zahájeno očkování proti infekčním nemocem v budově Hygienické stanice v Domažlicích.

„Zajišťujeme očkování proti klíšťové encefalitidě, meningokokovému onemocnění a vystavujeme též mezinárodní očkovací průkazy. Pro děti je nyní v akci očkování proti infekční žloutence typu A. Očkování probíhá ve stejných prostorách a za stejných podmínek jako v loňském roce, a to každé pondělí od 13,30 do 16,30 hodin,“ dodala Sladká.


Očkováni proti klíšťové encefalitidě zajišťují i praktičtí lékaři a pediatři.