Město s přibližně 3200 obyvateli a spádové obce Krchleby, Ohučov a Vránov vede už od roku 2002 starosta a právník Alexandr Horák z ODS, který kandiduje i v letošních volbách, tentokrát však za nezávislou Volbu pro město Staňkov.
V současném zastupitelstvu najdeme šest zástupců z ODS a stejný počet z ČSSD, jednoho z KSČM a dva z KDU-ČSL. Tři z těchto stran se o přízeň voličů utkají i letos, chybí jen ODS, kterou nahradila zmíněná nezávislá kandidátka Volba pro Staňkov.
Poslední čtyři roky přinesly do fungování radnice ve Staňkově změnu – starosta Horák a místostarosta Jaroslav Šobr (ČSSD, učitel a krajský radní) se vedení města věnují na půl úvazku, své funkce vykonávají jako neuvolnění zastupitelé.
I v tomto režimu se vedení města za poslední čtyři roky podařilo získat řadu dotací a dokončit několik významných projektů.
Mezi ty největší patří rekonstrukce zdravotního střediska ve Staňkově. Třicet milionů korun převážně z dotace Evropské unie proměnilo chátrající budovu v moderní zdravotnické zařízení s rehabilitací. Středisko slouží Staňkovským dobře, vadou na kráse však zůstává fakt, že příchod nových specializovaných lékařů do novotou zářících ordinací blokují komplikace se zdravotní pojišťovnou.
Obyvatelé Krchleb se dočkali průtahu obce a nové kanalizace za 30 milionů, přeplněné staňkovské školce zase pomohla modulární přístavba s novou třídou za čtyři miliony. Staňkov získal nové dětské hřiště, zametací vůz i úpravy komunikací. Základní škola prošla rekonstrukcí a kino digitalizací.
Nezanedbatelným přínosem bylo i to, že se (již v roce 2009) do Ohučova podařilo nalákat německou firmu ZF Ohučov, která byla nedávno rozšířena o novou montážní halu a v současnosti jde o největšího zaměstnavatele na Staňkovsku.
Řadu věcí by ale ještě Staňkov a jeho obyvatelé potřebovali.
Velkým dluhem, který má vedení města k občanům, je chybějící víceúčelové hřiště. Sportoviště s atletickou dráhou, koulařským sektorem, doskočištěm a hřištěm s umělým povrchem pro různé sportovní hry má stát pod Lidovým domem a sloužit staňkovským školákům i široké veřejnosti. První práce na hřišti začaly už před šesti lety, dosud však není hotové.
Vránovští zase stále čekají na vybudování kanalizace za přibližně 25 milionů korun, dokončení kanalizace ve Staňkově by si pak vyžádalo částku podstatně vyšší.
Po rekonstrukci volá i staňkovské náměstí, stejně jako chátrající budova historické radnice. Plevelem zarůstá i velkolepý staňkovský pivovar, který je však v soukromém vlastnictví.
Dobrou zprávou a historickým okamžikem pro mnoho obyvatel Staňkova je výstavba vytouženého silničního obchvatu města. Po mnohaletém úsilí je nyní zahájení stavby konečně 'na spadnutí' a začít by se mělo již tento nebo příští měsíc.
Anketa: Jaký je hlavní úkol budoucího starosty?
Helena Konopíková
podnikatelka
U nás v Krchlebech by to chtělo vybudovat chodníky. Silnici máme pěknou, když budou i chodníky, budu moc spokojená. A hlavně aby se podařilo udělat obchvat, protože projíždět přes Staňkov je někdy opravdu hrozné.
Wojciech Pelowski
farář
Staňkov by potřeboval nové cesty a nové chodníky. A samozřejmě všichni chceme, aby město dostalo konečně obchvat. Osobně bych byl také rád, kdyby se město chtělo nějak zapojit a vypomoci s obnovou farního kostela.
Jitka Suchá
ředitelka ZŠ
Z hlediska naší školy je pro mě hodně důležité, aby se vedení města pokusilo získat finanční prostředky na dokončení hřiště pod Lidovým domem. Chceme, aby naše děti měly místo, kde mohou sportovat.
Kdo ve Staňkově kandiduje:
ČSSD
1. Šobr Jaroslav Mgr., 54 let, učitel, 2. Kucharič Milan Ing., 43, specialista systémů kvality, 3. Holoubek Rostislav, 32, soukromý podnikatel, 4. Bártová Jaroslava, 62, důchodce, 5. Koriťák Martin, 39, hasič, 6. Zezulková Zuzana, 35, OSVČ – živnostník, 7. Janeček Vlastimil, 35, OSVČ – podnikatel, 8. Konopová Marcela Bc., 41, OSVČ – účetnictví, 9. Budín Jindřich, 31, odborný referent stavebního úřadu, 10. Kastl Pavel, 41, stavbyvedoucí, 11. Karbanová Markéta, 21, OSVČ – živnostník, 12. Augustinová Miriam Mgr., 45, učitelka ZŠ, 13. Doležalová Michaela Mgr., 35, učitelka ZŠ speciální, 14. Kudela Marian, 42, ředitel vzdělávacího centra, 15. Svoboda Aleš, 45, vedoucí směny
KSČM
1. Černý Václav, 62, dělník, 2. Cvalín Petr, 24, dělník, 3. Karban Antonín, 67, důchodce, 4. Polanka Miroslav, 56, kuchař, 5. Šafránková Zdeňka, 55, prodavačka, 6. Velát Josef, 31, OSVČ, 7. Černý Bohuslav, 35, zedník, 8. Nový Karel, 67, důchodce, 9. Čeman Miloš, 57, traktorista, 10. Osvald Vladimír, 62, důchodce, 11. Inderholc Dušan, 35, dělník, 12. Janečková Marcela, 53, inv. důchodkyně, 13. Kocáb Zdeněk, 64, důchodce, 14. Kovář Miloš, 65, důchodce, 15. Inderholc Pavel, 61, dělník
KDU-ČSL
1. Fejtek Petr Ing., 49, státní zaměstnanec, 2. Cibulková Klára Ing., 27, ekonom, 3. Kubica Jaroslav, 59, vedoucí stavebního úřadu, 4. Grman Tomáš Bc., 38, vedoucí marketingu, 5. Polívka Petr, 34, státní zaměstnanec, 6. Hais Josef Mgr., 32, vedoucí muzea, 7. Votrubová Soňa, 25, učitelka, 8. Pátý František Ing., 67, soukromý zemědělec, 9. Arrammachová Anna, 41, zákaznické oddělení alternativní medicíny, 10. Felix Jiří, 65, důchodce, 11. Tankóová Jitka Bc., 48, podnikatel, 12. Chlíbec Tomáš, 27, dělník, 13. Fait Petr, 61, technik, 14. Cibulka Karel, 55, stavitel, 15. Řezáčová Anna, 57, zdravotní sestra
Volba pro Staňkov
1. Horák Alexandr Mgr. Bc., 42, Starosta města, právník, 2. Strousek Zdeněk, 39, Ředitel finančně – poradenského centra, 3. Konopíková Martina Bc., 43, Učitelka mateřské školy, 4. Bek Jiří, 34, Podnikatel v kovovýrobě, 5. Hofman Emil Mgr., 41, Konzultant SAP, maj.a provoz.pensionu Zelený Háj, 6. Dokulilová Hana Bc., 38, Pracovnice správy budov, 7. Špitová Gabriela, 38, Finanční účetní, 8. Černá Bohumíra, 33, Účetní, 9. Pittrová Radka, 44, OSVČ, 10. Kukla Vladimír, 50, majitel a provozovatel pensionu Koza, 11. Bauer Ondřej, 29, Obsluha CNC laseru, 12. Mikulková Petra, 33, Kadeřnice, 13. Holoubek Rostislav, 58, Podnikatel ve stavebnictví, 14. Štengl Filip Mgr., 31, Produkční, 15. Hettlerová Ivana Mgr., 55, Učitelka základní školy.
Jak to dopadlo minule:
Zatímco ve volbách v roce 2006 se ODS podařilo získat osm mandátů a většinovou převahu ve staňkovském zastupitelstvu, v roce 2010 obsadilo jen šest pozic, stejný počet jako ČSSD. ODS přesto zvítězila o téměř čtyři sta padesát hlasů. Po jednom křesle získala KSČM, KDU-ČSL a Nestraníci. Nejvíce hlasů získal kandidát Jaroslav Šobr (ČSSD).
Další inventury v tištěném vydání Domažlického deníku:
Sobota 20. září – Bělá n. R.
Středa 24. září – Kdyně
Sobota 27. září – Holýšov
Středa 1. října – Poběžovice
Sobota 4. října – Horšovský Týn
Středa 8. října – Domažlice