Osmašedesátiletý Miroslav Brichcín, rodák z Hlohové, je velitelem tamního sboru dobrovolných hasičů už úctyhodných čtyřicet let. Dokonce byl tím, kdo začal vést kroniku hlohovského hasičského sboru, který v malé obci na staňkovsku vznikl již před sto osmi lety, v roce 1903.

„Dřívější kronika nebyla. Hledali jsme a sháněli, ale nic nenalezli. Tak jsem ji začal v osmdesátých letech vést,“ říká Brichcín. „V té době bylo totiž hodně událostí a hodně výjezdů. Na vesnici se tenkrát víc drželo pohromadě a navzájem vypomáhalo,“ tvrdí velitel a připomíná doby před druhou světovou válkou, kdy každý, kdo měl v obci koňské spřežení, musel v připadě hasičského výjezdu koně zapůjčit, zapřáhnout hasičskou stříkačku a vyjet.

Brichcín vzpomíná, že sbor vlastnil stříkačku z roku 1937, další získal od obce v roce 1975 a v minulém roce si hlohovští hasiči koupili cisternu CAS 25.

„Zakoupili jsme ji za vlastní peníze, přivydělávali jsme si sběrem šrotu a naskytla se příležitost výhodné koupě. Tak jsme ji pořídili a po domluvě darovali našemu obecnímu úřadu, se kterým máme výbornou spolupráci,“ tvrdí velitel. Poznamenává, že cisterna není plně vybavená, takže vozidlo plánují postupně doplnit potřebným vybavením, například bourací sekerou, vysílačkou, žebříky či přejezdovými můstky. Hlohovští hasiči využívají zbrojnici postavenou v roce 1990.

V současné době má hlohovský sbor pětatřicet členů a patří do kategorie JPO V. Pravidelně pořádá hasičský ples, pouťovou zábavu, staví májku a přispívá na pořádání dětských akcí. „Samozřejmě jsme k dispozici vedení obce, kdykoli je třeba s něčím pomoci,“ připomíná Brichcín.

Z požárů, u kterých hlohovští hasiči zasahovali, vzpomíná na požár v obecním kravíně v roce 1969 či na požár v panském dvoře v roce 1996.

Soutěží v požárním sportu se Hlohovští začali zúčastňovat v roce 1979. V roce 1982 dokonce vyhráli okrskovou soutěž a následujících osm let se jim vždy podařilo udržet se mezi prvními třemi místy. V roce 1995 však hlohovský sbor dostihl všeobecný problém s nedostatkem mladých hasičů a proto se v současné době Hlohovští již žádných hasičských soutěží neúčastní.

„S mládím jsme momentálně dost na štíru. Máme vážný generační problém,“ říká Brichcín. „Máme jenom asi deset členů, kteří jsou ve věku kolem čtyřicítky, zbytek sboru je mnohem starší,“ dodává s tím, že mladí už nemají o hasičinu zájem. „Ale i kdybychom měli mladé hasiče, potřebovali bychom někoho, kdo by měl čas starat se o ně a mohl je vést. V obci ale začínají vyrůstat nové domky, tak je možné, že se nám časem podaří nějaké mladé opět získat,“ doufá velitel.