V Domažlicích semuseli vypořádat hned se dvěmi haváriemi vodovodního potrubí. První z nich se přihodila v pondělí 13. ledna kolem šestnácté hodiny na silnici poblíž alejí u náměstí Míru, druhá pak v průběhu noci na úterek na Masarykově ulici.

Ulice v alejích musela být policií zcela uzavřena. Nachází se pod ní totiž pískové podloží a klášterní chodby, a kdyby na místo najel automobil, mohlo by dojít k propadnutí. Potvrdilo se, že podloží bylo odplavené a po otevření vozovky byla v místě pouze „slupka“ z přimrzlých dlažebních kostek.

Kvůli prasklému vodovodu se ocitlo na celý večer a dopoledne následujícího dne bez dodávek vody mnoho domů, včetně pošty a hotelu.

„Celý náš barák byl bez vody. Musela jsem si vystačit s trochou toho, co jsem měla ve dvou konvicích,“ uvedla Milena Valíková z ulice Msgre B. Staška.

„Způsobilo nám to docela velké problémy. Provozujeme veřejné záchody, které jsme byli nuceni zavřít. Nemohli jsme umýt sklenice, vodu na vaření jsem si musel donést z domova v plastových lahvích,“ popsal Deníku svou zkušenost provozovatel hotelu Koruna Jiří Schlägel. „Kdybych to nezařídil, tak nám vodárny pitnou vodu snad nepřivezly, prý by jim zamrzla. Hospoda je ale hospoda, my vodu potřebujeme,“ dodává.

Podle výrobního a technického náměstka Chodských vodáren a kanalizací Pavla Moryska není v noci nouzové zásobování vodou možné.

„Cisternu nemůžeme nechat venku, když je třináct stupňů pod nulou. Voda zamrzne na kohoutech, to máme vyzkoušené,“ vysvětluje Morysek s tím, že ráno po nehodě, když teplota stoupla, pitnou vodu pro postiženou oblast dodali.

„Pokud je nějaká větší porucha na místě, kde je více lidí, jako třeba tady, tak musíme s pitnou vodou z vodojemu vyjíždět,“ objasnil zaměstnanec vodáren Tomáš Fait.

Pracovníci vodáren nyní lokalizují a napravují poruchy po celém okrese. Ke dvěma domažlickým poruchám se přidaly další v Holýšově, Horšovském Týně a také v Kolovči. „Jsou to následky promrzání bez sněhu. Mráz počet poruch zvyšuje, protože dochází k pohybům zeminy. Země je promrzlá a poruch bude ještě více,“ říká Morysek s tím, že každoročně s příchodem jara a souvisejícím rozmrzáním půdy se očekávají další četné havárie vodovodních potrubí.

Závada na náměstí Míru v Domažlicích byla rozsáhlá a měla dopad na kvalitu vody v poměrně velké části města.

„Tímto se omlouváme všem našim odběratelům za omezení dodávky vody a následné zhoršení její kvality. Kvůli vysokým mrazům bude náprava určitě pomalejší, máme omezenější možnosti.“

Příčinou častých hávárií je podle něj vedle mrazu především stáří vodovodních trubek. „Materiál nebyl dříve tak kvalitní. Klasická šedá litina je křehká, navíc jsou dnes potrubí prostě příliš stará,“ vysvětluje Morysek a dodává, že nové, kvalitní trubky z plastu či polyethylenu se s haváriemi téměř nesetkávají.

Včerejší opravy probíhaly od časného rána a po dvanácté hodině už byla poškozená část vyříznuta, nahrazena a voda opět tekla do všech podniků a domácností. Krátce nato byla sjednána náprava i v Masarykově ulici, kde vyteklá voda namrzala na vozovce a představovala nebezpeční pro dopravu. „Myslím si, že od našich pracovníků jde o dobrý výkon. Aniž by byl únik zjevný, sami jej díky nepřetržitému sledování zjistili a krátce nato už bylo místo lokalizováno. Vodovod zavřeli, čímž se zabránilo dalším škodám,“ říká Morysek s tím, že i tak vyteklo do podloží ulice několik set tisíc litrů vody.