V rámci dvoudenní akce Operace Rosa tam jeho symbolický kus vybudovali příznivci strany Národní demokracie. V sobotu v poledne jim to trvalo zhruba půl hodiny.

„Jde o takovou symbolickou skládačku, kterou použijeme i v jiných místech v jiných krajích v rámci naší kampaně," řekl na místě Deníku předseda strany Adam B. Bartoš.

„Chceme upozornit na to, že česká vláda nechrání naše hranice. Řešením nekontrolovatelně se prohlubující vetřelecké krize je okamžité uzavření hranice a její aktivní ochrana silovými složkami státu. Všechny země ve střední Evropě už to udělaly, nejlépe Maďarsko, které je pro nás inspirací," popsal Bartoš důvod pro zorganizování víkendové akce.

„Je to katastrofa. Po pětadvaceti letech, kdy se tu obnovily těsné a přátelské vztahy lidí z obou stran hranice, je budování nových plotů nepochopitelné," reagoval na stavbu plotu Georg Merdan ze Schwarzachu, jehož dům stojí pouhých sto metrů od hraničního přechodu.

„Jsme zvyklí přes les dojít do Rybníku na pivo nebo na večeři, kde se setkáváme se skutečnými přáteli z Čech. Dělají to tak i mnozí další naši sousedé. Vznikla tady v okolí i česko-německá manželství, lidé si vzájemně pomáhají," vypráví pan Merdan.

Po oba dva dny na akci Národní demokracie dohlíželi čeští i bavorští policisté.

„Situaci jsme monitorovali, ani v sobotu ani v neděli jsme neřešili žádné protiprávní jednání," shrnula policejní mluvčí Dana Ladmanová.