Klub českých turistů za přispění sponzorů z okolí a především díky nápadu manželky správce hradu Ludmily Brychové a jejích přátel, se rozhodl i přes nepřízeň počasí uspořádat druhý ročník adventních středověkých trhů. Loni trhy na hradě navštívilo rekordních tisíc lidí, letos jich bohužel kvůli silnému větru a dešti bylo o něco méně. Tentokrát se vybíralo symbolické vstupné. Jak uvedla paní Brychová: „Za akci jsme se letos rozhodli vybírat vstupné, které v celé své výši bude věnováno na údržbu hradu a nechceme, aby to návštěvníci chápali špatně.“

Vyžití na poměrně malém nádvoří bylo opravdu požehnaně. Hned před branou bylo možné obdivovat staré řemeslné kováře. Děti mohly navštívit nebeskou poštu, kde je s úsměvem přivítal sbor nebeských andělů a ochotně jim pomohl poslat dopis Ježíškovi. Dopisy si mohly děti už přinést z domova nebo je napsaly přímo na místě. Zde měly však zaručeno, že budou stoprocentně doručeny do těch správných rukou. Nepřetržitě byl přítomen i svatý Mikuláš se svou družinou a děti dle zásluh od něho dostávaly něco malého na zub.

Celý areál lemovali lidi v kostýmech, dobové stánky a téměř u každého stánku byly hořící ohně s kotlíky s tradičními nápoji. Nezapomnělo se ani na pořádnou „žranici“, od grilovaných ryb přes vynikající klobásky a samozřejmě nechybělo ani domácí cukroví od středověkých babiček. Všudypřítomná byla i potulná prodejkyně koláčků, jejichž požití by vám mělo přinést bohatství po celý příští rok.

Akci doprovázel program v podání hudebního kroužku dětí z místní ZUŠ. Avšaki myslivci si tu zatroubili své rytmy a tím dokázali, že jejich doménou nejsou pouze hony na vysokou.

Ovšem již letos si nejsou pořadatelé jisti, zdali se advent na zřícenině hradu bude pořádat i příští rok.

Vladislava Janochová