Téměř čtyřicítkou pivovarů se kdysi mohl pyšnit náš region. Touto informací byli náramně překvapeni ti, kteří zavítali během letního srazu turistů v Bělé do tamní hasičské zbrojnice.

Ve společenské místnosti se mohli podrobněji seznámit s jednotlivými pivovary a vidět také dnes už historické lahve, do nichž se kdysi plnil zlatavý mok.

„Nikdy bych si nemyslel, že tu kolem bývalo tolik pivovarů, když vím, že dnes funguje už jen koutský," přiznal návštěvník výstavy pan Libor.

„Výstavu jsem připravoval s tajemníkem městského úřadu Pavlem Votrubou. Hodně fotografií a doprovodných textů nám poskytlo Muzeum Chodska v Domažlicích. Vystavené lahve jsou z bělského, pivoňského, koutského a domažlického pivovaru, zastoupení tu mají i horšovskotýnský a staňkovský pivovar," uvedl Deníku František Novák.

Lahve do expozice propůjčil on sám, ale většina pochází ze sbírky Drahomíra Cvachovce.

„Přidali jsme sem i několik lahví ze zdejší sodovkárny. Lahve se vesměs dochovaly ve starých sklepích a na starých půdách. Pan Cvachovec hodně lahví posbíral hned po revoluci v zaniklých vesnicích," upřesnil.

Při pohledu na mapku, kde byly vyznačeny pivovary regionu, je skutečně nejen pivařům smutno, když si uvědomí, že dnes je v provozu jen jediný – koutský. Pivovarnictví, které kdysi živilo náš region, je tatam. „Pivovarnictví je spojené se sklářstvím, a tudíž k našemu regionu patří. Chtěli jsme při srazu turistů, na nějž přijedou i lidé zdaleka, přiblížit historii pivovarnictví. Máme zde například lahev s erbem Stadionů, z jedné strany s českým, z druhé s německým nápisem. Tyto lahve se vyráběly od roku 1895. Pak tu máme lahev z Horšovského Týna z roku 1900. Staré pivní lahve poznáte podle to, že když na ně sáhnete, jsou hrubé, neboť se vyráběly v dřevěné formě, nejčastěji se na ně používalo dřevo z hrušně," upozornil Novák.

Na výstavě přibližovaly jednotlivé pivovary panely, nechyběl ani ten vztahující se k domácímu – bělskému.

„Unikátní fotografie z jeho odstřelu nám zapůjčil místní Jiří Mach, který vše zaznamenal na diapozitivy, a proto se tato událost dochovala desítky let až do těchto dnů," zakončil náš průvodce výstavou Novák.

Kde byly pivovary

Z pivní výstavy v Bělé nad Radbuzou.

Domažlicko: Domažlice, Pasečnice, Radonice, Lučina, Trhanov, Kout n. Š., Rýzmberk, Kdyně, Mezholezy, Černíkov, Dobříkov, Smržovice, Libkov, Kanice, Koloveč, Srbice, Slavíkovice, Úsilov, Únějovice, Chocomyšl.

Horšovskotýnsko: Horšovský Týn, Bělá n. R., Újezd Sv. Kříže, Hostouň, Mutěnín, Slatina, Pivoň, Poběžovice, Věvrov, Čečovice, Puclice, Staňkov, Nahošice, Lštění, Přívozec, Chotiměř, Osvračín.