Dle charakteru škod se zdá, že se s nejvyšší pravděpodobností jednalo o takzvaný downburst. Prudký vítr poškodil v pondělí několik střech v Radonicích, části obce Milavče, jednu střechu vzal vítr i s krovem. Před devátou hodinou ranní najel vlak do padlého stromu blízko Chrastavic.

„Procházel jsem radarová data a také podle nich je velice pravděpodobné, že šlo o downburst,“ uvedl Martin Adamovský z regionálního předpovědního pracoviště v Plzni.

Downburst je rychlý propad vzduchu v sestupném proudu bouřky, který když narazí na zemský povrch, paprsčitě se rozlije vysokou rychlostí do stran.

Podobný, i když extrémnější případ, nastal například vloni v den tornáda na Moravě, 24. června 2021, i v obci Stebno v Ústeckém kraji.

„Terénní průzkum jsme v Zahořanech a okolí neprováděli, ale s vysokou pravděpodobností se jednalo skutečně o downburst. Objevily se i spekulace o přítomnosti tornáda, které ale nemohu potvrdit, naopak je musím vyvrátit,“ sdělil Adamovský s tím, že charakter škod, které viděl na fotografiích, tornádu nenasvědčuje.

Trhovci nabízeli padělky jako originály módních značek.
Celníci zadrželi na tržnicích v Svaté Kateřině a Folmavě padělky za miliony

Tornáda se navíc vyskytují v oblasti vzestupného proudu bouřky a jedná se tedy spíše o savý efekt působící směrem dovnitř a vzhůru, nikoli

do stran jako v případě downburstu. Tomu pak odpovídá i charakter škod a jejich rozmístění, které právě svědčí o směru síly, která je způsobila.

Stejný jev včera působil také na Chrudimsku, kde byly ale škody ještě větší. Tam se jednalo navíc o silnější, takzvanou supercelární bouřku, pro kterou je charakteristický výskyt mezocyklóny – rotující oblasti nízkého tlaku vzduchu uvnitř bouřkového oblaku.

Supercelární bouře bývají od ostatních bouřek  izolované a působí mnohem déle, většinou 2 až 4 hodiny, vzácně i 10 hodin.

„V případě pondělní pohromy na Domažlicku se nejednalo o supercelu, což je jeden z dalších argumentů, který svědčí proti tornádu,“ vysvětlil Adamovský.

Generál Petr Pavel
Generál Pavel ve středu beseduje v Domažlicích. I o dopadech války na Ukrajině

Český hydrometeorologického ústav (ČHMÚ) vydal pro Domažlicko na středu 22. června 2022 výstrahu před silnými bouřkami s platností od 16 do 23 hodin.

Není vyloučen ojedinělý výskyt silných bouřek doprovázených přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny kolem 30 mm, nárazy větru do 20 m/s (70 km/h) a menšími kroupami.

Lokálně lze očekávat přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů a podobně. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. „Nebezpečí mohou představovat také kroupy, blesky, padající a poletující předměty. Je třeba dbát na bezpečnost, při řízení auta snížit rychlost a jet velmi opatrně,“ varují meteorologové z ČHMÚ.