První smutný případ se stal v neděli okolo desáté hodiny večer. Svůj život ukončil dvaatřicetiletý muž z Domažlicka.  Oběsil ve svém bytě.

„Muže našla jeho manželka a okamžitě zavolala záchranou službu. Lékaři se muže snažili přivést k životu, ale jejich boj už byl marný.  Po nezdařilé resuscitaci konstatovala lékařka smrt. Jako příčinu smrti stanovila zadušení z oběšení, na místě vyloučila cizí zavinění a nařídila pitvu,“ uvedla domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová. 

V úterý pět minut po půlnoci nalezla žena na zahradě u domu na Holýšovsku oběšeného svého čtyřiatřicetiletého druha. Ani tomuto muži už nedokázali přivolaní lékaři pomoci.

„Na mužově těle nebyly zjištěny stopy, které by svědčily o zavinění, nebo spoluúčasti druhé osoby na smrti zemřelého. Jako předběžnou příčinu smrti stanovil lékař udušení z oběšení. Ke zjištění faktické příčiny smrti byla nařízena soudní pitva,“ popsala druhý smutný příběh Brožová.

Podle policejních statistik jde letos už o čtvrtou nahlášenou sebevraždu, což je oproti předchozím letům hodně. Výjimkou byl snad jen rok 2012.

„V roce 2012 jsme přijali deset oznámení o sebevraždách. Devětkrát šlo o oběšení a jednou o skok z okna. V roce 2013 ukončilo oběšením svůj život šest lidí a letos už svůj život ukončili čtyři lidé. Tři oběšením a jeden zastřelením,“ dodala Brožová.

K sebevraždě nejčastěji sáhnou lidé trpící duševní poruchou, prožívající nešťastné události, žijící ve stresu ze životního stylu nebo trpící depresemi.  „Jaro je období, kdy počet sebevražd narůstá. Důvod je ten, že lidé jsou po zimě vysílení a snadněji podléhají depresím,“ řekl domažlický psychiatr  Viliam Janáč s tím, že ačkoliv počty sebevražd rychle narůstají, náš region nepatří mezi ty nejhorší.
Sebevraždám jde podle psychiatra  zabránit velmi těžko.

„Člověk, který chce skončit se životem, se na to většinou dlouho a pečlivě připravuje a velice o tom přemýšlí. Pokud se rozhodne, zastavit ho je prakticky nemožné,“ vysvětluje Janáč.

Podle psychiatra se liší způsob, který si ženy a muži pro odchod ze světa vyberou.

„Muži volí nejčastěji oběšení a ženy otravu léky,“ dodal Janáč.