Vlkům se na západě Čech prokazatelně dobře vede a mají se k světu - z lesnatých oblastí podél hranic se stále častěji přesouvají do hustěji osídleného vnitrozemí. Poté, co před několika týdny zachytila fotopast největší psovitou šelmu v blízkosti Dobřan, v těchto dnech zaznamenali výskyt dvou vlků v lesích v okolí Domažlic.

"Podle videozáznamu, který v lese pořídila obsluha harvestoru, se jedná o mladý pár vlků," upřesnil Josef Forst, jednatel společnosti Domažlické městské lesy. "Bylo jen otázkou času, kdy k nám vlci ze Šumavy nebo Českého lesa dorazí," podotkl Josef Forst. Ten však jedním dechem ubezpečil, že vlci nepředstavují pro lidi prakticky žádné riziko. Zvířata totiž o kontakt s člověkem nestojí a včas se před ním ukryjí.

Záběry vlků z harvestoru Domažlických městských lesů. | Video: Domažlické městské lesy

Problém ovšem může nastat, když návštěvník vyrazí do lesa s neuvázaným psem, jemuž lovecký instinkt velí, aby se po stopách vlka rozběhl. Proto správci lesů vyzývají návštěvníky, aby měli své psy zajištěné. "Jestliže není pes dokonale vycvičený a ovladatelný, musí být přivázaný na vodítku," důrazně doporučil Josef Forst.

A když nastane ten ojedinělý případ a pes se s vlkem střetne? Do takového konfliktu je podle Forstova názoru nejlepší vůbec nezasahovat.