„Nejvíce postiženou oblastí je Hostouňsko, kde ztráty dosáhly 90 %. Pokud mám situaci hodnotit z hlediska včelařů organizovaných a neorganizovaných v Českém svazu včelařů, podstatně hůře dopadli ti neorganizovaní. Zatímco u členů svazu se ztráty pohybují na území někdejšího okresu Domažlice v průměru na 54 %, neorganizovaní chovatelé přišli o 73 % včelstev,“ uvádí za Okresní výbor Českého svazu včelařů v Domažlicích Vilém Frisch.
„Ztráty za zimu se u mne pohybovaly zpravidla kolem deseti procent, za poslední zimu jsem se dostal zhruba na třicetiprocentní ztrátu,“ říká chovatel včel Daniel Prokeš.
Může si gratulovat, neboť ztráty pod tuto hranici mají pouze dvě organizace ČSV v regionu – Bělá (12 %) a Holýšov ( 22%). Vůbec nejhůře dopadli v tomto směru organizovaní včelaři z Hostouně, kterým zbylo 37 vyzimovaných včelstev z 361 (tj. ztráta 89 %). S 75 procenty ztrát skončila organizace Blížejov, se 72 % pak Horšovský Týn a pouze o jedno procento méně zaznamenali Domažličtí.
„Pokud vezmeme ostatní, tedy neorganizované chovatele, v Kolovči a Staňkově zůstali kvůli napadení včelstev varroázou bez včel, v Domažlicích pak zaznamenali 94 procent ztrát,“ říká Frisch.
Pamatuje si, že by někdy byl podobný stav? Co vlastně tak silné rozšíření varroázy způsobilo?
„Včelařím od roku 1977 a něco takového nepamatuji. Situace se však dotýká i lidí okolo. Vždyť chybí včely na opylování. Lidé se nás, včelařů, pochopitelně ptají, co tento stav zapříčinilo. Předně byly úhyny způsobeny přemnožením roztoče, a to díky příznivým klimatickým podmínkám, hlavně pak mírnému průběhu zimy 2006/2007,“ vysvětluje Frisch.
„Z osmi včelstev mi zbyla dvě. Asi se na to vykašlu,“ řekl Deníku včelař–senior, který si nepřál být jmenován.
A není sám. Vždyť mezi organizovanými včelaři je většina seniorů, věkový průměr členů se pohybuje mezi 62 a 65 roky.
Zajímalo nás, zda se mezi organizovanými včelaři vyskytlo více takových, kteří po této neblahé zkušenosti chtějí s chovem včel skončit.
„U nás včelaří lidé pokročilého věku, mezi 70 a 75 lety. Těžko by se včel zbavovali, ale situace nahrála tomu, že s včelami asi skončí. Máme teď z 1 234 včelstev jen 614,“ řekl Deníku jednatel kdyňské včelařské organizace Ladislav Vlček.
„Už jsem se s tímto názorem setkal. Určité obavy, že starší včelaři se nebudou chtít vrátit na původní stavy včelstev, existují. Jistotu budeme mít až někdy v září,“ netroufá si Frisch odhadnout, jak obnova včelstev v našem regionu dopadne.
V rámci Česka je okres Domažlice s průměrnými ztrá〜tami včelstev ve výši 55 % třetí nejvíce postižený var〜roázou. Horší situace je jen na Chomutovsku, kde přišli včelaři o 68 procent včel, a na Rokycansku, kde ztráty dosáhly dokonce 72,5 procenta.