„ U mladých lékařů  je zájem o praktické lékařství poměrně značný, ale současné dotace na jejich vzdělávání nejsou schopny zajistit potřebnou generační výměnu ze sta procent,," uvádí Jan Bělobrádek, pověřený člen výboru Svazu praktických lékařů  (SPL).

„Klesá také ochota školitelů své kolegy školit.  Musí administrativně vykazovat státní dotaci prakticky zadarmo, a zejména není zajištěna správná regionální distribuce. Školí se ve velkých městech, venkov zůstává stále nepokrytý. Jednáme o tom s kraji a obcemi, jak tenhle problém vyřešit," dodává Bělobrádek.
V posledních několika týdnech SPL ČR, ministerstvo i kraje začínají velmi intenzivně hledat řešení.

„Je důležité, aby generační výměna probíhala postupně, ale i regionálně správně, tj., abychom pokud možno zachovali 100% v současnosti existujících praxí," konstatoval Jan Bělobrádek.

Nejmladším praktickým lékařem na Domažlicku, který má svoji vlastní praxi,  je pětatřicetiletý Petr Kuba. Jeho ordinaci navštěvují pacienti v Bělé nad Radbuzou a Hostouni.

„Zdaleka největší problém pro mladé lékaře je najít akreditovaného praktického lékaře, který se stává jeho školitelem," popisuje Petr Kuba.

„Svého školitele jsem našel asi po roce hledání. Tady na Domažlicku ale nebyla šance. Měl jsem velké štěstí, když jsem na Karlovarsku našel paní doktorku  Ivu Weilguny, která se mě ujala," vypráví mladý lékař. Do jejích ordinací v Toužimi a v Krušných horách dojížděl dva roky.

„Když někoho takového najdete, ještě nemusí být vyhráno. Obrovskou a vyčerpávající zátěží je získání dotace na proškolení a také následné administrativní spravování tohoto příspěvku," říká doktor Kuba.

Ze zmíněné dotace se platí náklady na další stáže, práce školitele a zbýt by mělo i na plat pro samotného mladého lékaře.

„Během tří let pobíráte velmi nízký plat, ze kterého se nedá vyžít," popisuje úskalí, které čeká čerstvé mediky po promoci, kteří se chtějí věnovat oboru praktického lékařství. Petr Kuba ordinuje ve vlastní ordinaci v Hostouni a Bělé od loňského léta. Převzal tehdy pacienty po končící ordinaci doktora Zdeňka Krále.