Příští sobotu, 23. srpna domažlické náměstí opět zaplní nablýskané historické motocykly a automobily českých i německých majitelů. Veteran car club Domažlice totiž uspořádá již 34. ročník Jízdy spolehlivosti historických vozidel.

Vzhledem k tomu, že tato akce je určena pouze strojům do roku výroby 1945, mohou se diváci těšit na skutečně vzácné a zajímavé veterány mnoha značek. Úplně nejstarším exemplářem v pestrém a početném startovním poli bude luxusní vůz značky Horch, jenž byl vyroben před 97 roky. V předběžné startovní listině pak najdeme ještě dalších pět aut a dva motocykly s datem výroby do roku 1925.

A kde bude možné krásné staré stroje spatřit? Již před desátou hodinou dopoledne dorazí na domažlické náměstí, kde budou vystaveny až do startu první etapy, jenž bude v 11 hodin. Zřejmě nejnáročnějším úsekem celé soutěže bude výjezd serpentinami pod Korábem, z nichž veteráni odbočí do Němčic. Nejvzdálenějším bodem trasy bude letos Koloveč, kam by první jezdci měli dorazit krátce po půl dvanácté. Přes Hradiště, Stanětice, Zahořany a Bořice se pak vrátí zpět do Domažlic.

Také druhá etapa má svůj start na domažlickém náměstí. První stroj se na její trať vydá v půl druhé. Tato etapa je krátká, a tak v cíli celé soutěže, jenž bude již tradičně v babylonském autokempu, jsou první účastníci očekáváni krátce po 14. hodině.

Na trase veteránské jízdy musí účastníci splnit několik úkolů, které prověří především dobrý odhad řidičů (ale také několika přihlášených řidiček) při ovládání jejich strojů. Získané trestné body pak rozhodnou o pořadí celé soutěže.

Autor: Jan Pek