Osvědčenou šancí pro dobře prospívající dívky a chlapce je Gymnázium J. Š. Baara.
Pro příští školní rok bude domažlické gymnázium nabízet opět všechny tři druhy studia – čtyř, šesti i osmileté. Dobrou zprávou pro všechny, kteří se obávali stresu spojeného s přijímacími zkouškami, je skutečnost, že do čtyřletého i šestiletého studia se bude přijímat beze zkoušek.
„Stanovisko, že přijímací zkoušky jsou pro vstup na střední školu, zejména gymnázium, nezbytné, jsem nezměnila, ale s ohledem na krajně nepříznivý demografický vývoj a s ohledem na konkurenční prostředí, v němž jsme se ocitli, jsme přistoupili k přijímacímu řízení bez zkoušek, což už v minulých letech učinila naprostá většina středních škol v regionu,“ uvedla ředitelka gymnázia Jana Štenglová.
Podle jakých kritérií se tedy bude rozhodovat o tom, kdo v příštím školním roce usedne na čtyři nebo šest let do gymnaziálních lavic?
„Do obou typů studia bude přijato 30 nejlepších uchazečů, kteří budou vybráni na základě prospěchu na posledních třech vysvědčeních. U uchazečů o čtyřleté studium se jedná o pololetní a závěrečné vysvědčení z osmé a pololetní z 9. třídy. V případě shodného průměru budou dal〜ším kritériem známky z profilových předmětů, jimiž jsou matematika, český a cizí jazyk,“ informovala nás Štenglová.
V případě, že by několik zájemců o studium mělo nejen shodný prospěch na posledních třech vysvědčeních, ale i shodné známky ze tří profilových předmětů, budou dalšími hledisky při rozhodování případná účast v olympiádách a soutěžích nebo změněná pracovní schopnost uchazečů.
Přijímací zkoušky ale z domažlického gymnázia nezmizí úplně, u osmiletého studia zůstávají zachovány. Uchazeče z pátých tříd základních škol budou opět čekat testy společnosti SCIO. Stejně jako v minulých letech bude zájemcům o studium nabídnuta možnost „naladit formu“ pro přijímací zkoušky v přípravných kurzech z matematiky a českého jazyka. Oběma předmětům bude věnováno po 10 hodinách a vyučovat budou pedagogové z gymnázia.
A proč z bohaté nabídky středních škol zvolit právě Gymnázium J. Š. Baara?
„Naše škola garantuje nejen kvalitní přípravu ke státní maturitě, ale i k budoucímu vysokoškolskému studiu. Úspěšnost našich maturantů při přijímacím řízení na vysokých školách se dlouhodobě pohybuje kolem 95 procent, což znamená, že k vysokoškolskému studiu nenastoupí vždy pouze několik jednotlivců,“ doplnila své informace Štenglová.
Autor: Jan Pek