Na vytyčeném prostoru o velikosti zhruba patnáct krát dvacet metrů v posledních dnech září 500 až 600 květů zmíněného kosatce. Tato vytrvalá bylina se na území České republiky vyskytuje pouze roztroušeněa patří u nás do kategorie silně ohroženého druhu.

O to, aby tam tato vzácná rostlina mohla bez problémů kvést, se téměř třicet let stará Petr Smutný, někdejší zastupitel Plzeňského kraje.

Svatba v chodských krojích A ROUŠKÁCH. Na přípravu musely nevěstám Gábině P. a Lucii V. stačit tři týdny.
Svatbu v krojích doplnily 'chodské roušky'

„Vždy na podzim ohraničím kolíky prostor, kde kosatce rostou, aby se toto místo při sekání luk neponičilo a neposekalo. Dělám to i proto, aby tudy nepřejížděly těžké zemědělské stroje s močůvkou a podobně, to by kosatcům velmi uškodilo,“ řekl Smutný.

Ovšem i tak se jednou za rok vytyčený prostor musí posekat. „Už se nám stalo, že nám zde rostly i jívy a bylo dost pracné je z toho vystříhávat. Domluvili jsme se proto se zaměstnanci Chráněné krajinné oblasti Český les, zda je možné místo na podzim posekat. Přijeli se sem podívat a potvrdili nám, že sekání na podzim rozhodně neuškodí,“ pokračoval Smutný, který kosatce v těchto místech zaznamenal po roce 1990 ještě v dobách, kdy fungovalo JZD Draženov.

„Domluvil jsem se s nimi, že tam taková rostlina je, aby prostor nesekali, a dodnes vše bez problémů funguje,“ doplnil Petr Smutný.