Chodská metropole má úspěšně za sebou další prosluněné slavnosti folkloru.

Letošní Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť měly několik zvláštností, ať už šlo o návštěvu prezidenta republiky Václava Klause, 55. výročí jedné z největších a nejstarších národopisných slavností v naší zemi či uplynutí rovných 70 let od slavné mše svaté na Vavřinečku.

„V minulém roce přišlo na slavnosti kolem 80 tisíc lidí, letos si myslíme, že jich bylo zase o něco více,“ uvedl Kamil Jindřich, ředitel Městského kulturního střediska Domažlice, které slavnosti pořádá ve spolupráci s městem.

Nezvyklou účast měly i samotné programy. „Například na Hradišťanu se u brány mohly tísnit tři, možná až čtyři tisíce diváků. Tolik lidí jsem ještě nezažil,“ dodává s tím, že nejvíce ´táhly´ především folklorní programy.

Z těch měla největší úspěch bezesporu letošní novinka, módní přehlídka „Kroje trochu jinak“ v režii Marty Skarlandtové. Modelové a modelky všech věkových kategorií s nadsázkou předváděli tradiční chodské kroje ve stylu moderních módních show.

„Přehlídka byla opravdu zábavná a přemýšlíme o tom, že v příštím roce uděláme reprízu,“ plánuje Jindřich.

„Chodské kroje jsou nádherné, i celé slavnosti, které mě totálně pohltily,“ říká Daniela Rausková, která přijela až z Kyjova. „Vidím, jak zajímavý kraj mi byl dosud skrytý. My jsme na naše kroje a unikátní folklor hrdí, ale vidím, že Chodové se mohou bez obav rovnat celé Moravě.“